| Teo24b a întrebat:

Bună! Unui prieten i-a apărut acum vreo 2-3 săptămâni un furuncul între sprâncene. Bun. Furuncul s-au vindecat (nu mai avea nimic) și acum a observat că îi iese altul fix langa locul unde a fost primul furuncul. As vrea sa știu cum se poate trata acasă, cat mai repede, și ce să facă să nu ii mai apară un furuncul după ce i se vinde că asta pe care îl are acum. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

SA CAUTE CU O LUPA FIRUL DE PAR CARE CRESTE EXACT pe acel furuncul cos
si sa zmulga cu tot cu radacina acel fir de par
pentru ca in general tampeniile acestea de infectii apar in jurul radacinii unui fir de par
si o data ce zmulgi firul acela de par CU TOT CU RADACINA atunci gata ai scapat de diavol

3 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Poți să dai cu balneocin conține sulfamidă
dar după ce ai zmuls firul și ai stors puroiul
apoi zilnic poti sa pui comprese cu puțină betadină
nu strica un strop de albastru de metilen

apoi zona predispusă spre a apărea cosuri infectii untură sebum
trebuie spălată des cu săpun protex cu propolis asa puțin mai insistent in fiecare zi

si daca este o zonă in decursul anilor tot s-a intamplat chezrii nu strica sa dai atunci cand ai pielea sanstoasa dup ce ai facut baie cu afterafe solutia aceea cu mult alcoll facuta special pentru a fi data după bărberit

pentru ca acea solitie contine alcool si alte mirodenii chimice care omoara virusi bacterii microbi
iar de cum inainte mai multe dusuri in viață frecate cu săpun solid protex pielea nu strică

NU MAI MÂMCA CARNE DE PORC

NU MAI MÂMCA O LUNĂ NINIC CU ULEI GRĂSIME UNTURĂ

și jur îți garantez că vei avea o piele mult mai curată dacă nu mai mămânci nimic gras timp de 1 lună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate cu miere de manuka, inclusiv stafilococul auriu se poate vindeca, dar trebuie sa comanzi de pe site-ul oficial sa nu fie contrafăcuta.
Acesta este site oficial
https://www.greenboutique.ro/miere-de-manuka-umf10-250gr.html

Poate comanda de pe site-ul acela, e AUR și pentru imunitate.

| Teo24b explică:

Rog seriozitate!