| D1403 a întrebat:

Buna,urmeaza cineva Intermitent fasting? Aveti rezultate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Propia experienta, am simtit mult mai putina foamete, m-am simtit mai bine, de multe ori si uit sa manc, consum la ora unu ceva apoi pana a doua zi, faza e ca daca ai prediabet trebuie sa ai gria sa nu scada prea mult glicemia

| D1403 explică (pentru RAY):

Oare pot sa te intreb in privat mai multe detalii? Daca nu te superi.

| RAY a răspuns (pentru D1403):

Da

| AnastasiaK a răspuns:

Daca ai rezultate, ai pentru ca fiind o "fereastra" mai restransa in care ai voie sa mananci, nu prea ai cum sa consumi la fel de multe alimente. Altfel spus: te forteaza cumva sa fii in deficit caloric. E bun doar daca te descurci cu el. Daca nu, sunt la fel de bune dietele normale in care ai si 6 mese pe zi, cat timp la final esti in deficit caloric.

| D1403 explică (pentru AnastasiaK):

Eu de obicei mananc 2 mese maxim 3, si nu mereu gustari.Doar ca nu am un program fix.

| AnastasiaK a răspuns (pentru D1403):

Tot ce conteaza cand vine vorba de slabire e aportul caloric final.

Abia apoi, daca vrei sa iei in considerare alti factori:
- e bine da nu mananci cu vreo 2 ore inainte de somn ca sa nu-ti afecteze somnul
- e preferabil sa alegi mancare "reala" in loc de junk food (pentru sanatatea ta)
- e bine sa mananci carbo si proteine inainte de antrenament
- e bine sa mananci carbo simpli dupa antrenament, etc.

Dar strict pentru slabire, conteaza doar deficitul. Cum si cand iti asezi mesele, alegi in functie de programul propriu.

| corbulalbrosu a răspuns:

în 6 Mai | D1403 a întrebat:
Buna, urmeaza cineva Intermitent fasting? Aveti rezultate?

Daca vrei sa slabesti natural si in mod ''sanatos'' urmezi sfaturile prezentate in urmatorul material. In cazul meu functioneaza perfect atat timp cat consumul zilnic de calorii se incadreaza intre 1100 si 1200, provenite din consumare celor mai diverse alimente, insa toate cu continut foarte mic in calorii :
https://www.retete-diete.ro/......-consumam/