| Zuzzy05 a întrebat:

Va cer ajutorul intr-o problema.
Saptamana trecuta...imi venea sa urinez cam des, chiar daca mergeam la toaleta observam ca deseori erau doar senzatii, insa de care nu puteam scapa. Am trecut peste asta. mi-a fost putin rusine sa-i spun mamei, mi-am facut curaj si i-am spus ce patesc [a spus ca e posibil sa ma fi racit la burta ], mi-am facut curaj si i-am spus ce am patit. A zis ca ma va duce la ginecolog dar mi-e foarte jena cand ma gandesc ca va trebui sa ma dezbrac.

In fine, nu asta e problema principala. Eu intotdeauna am avut o secretie vaginala albicioasa spre galbui si de cand am avut problema cu urina, secretia mea s-a schimbat total.

Este transparenta, gelatinoasa si e mai abundenta ca de obicei. Ma simt cam incomod si mirosul s-a schimbat, e mai puternic si e foarte diferit. Va rog ajutati-ma sa ma lamuresc. Ma scuzati ca am scris atat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Zuzzy05 explică:

Scuze ca apare de 2 ori : " mi-am facut curaj si i-am spus ce am patit"hee hee e o greseala de copy-paste.

| Roxiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Sar putea sa ai probleme [ sa fi racit] la rinichi [ la salelaughing mai pe inteles] tine mereu cald. Daca nu vrei sa mergi du-te la doctorita de familie te va pune sa faci treaba mica intr. o eprubeta se va uita si iti va spune exact daca ai racit la rinichi sau nu. si daca ai racit iti va da probabil niste pastile pe care sa le iei intr. o anumita perioada... poate nu e nevoie sa mergi la ginecolog. viziteaz. o mai intai pe doctorita de familie si iti va spune ea daca trebuie sa mergi sau nu si daca e ceva grav dar nu cred :* succes

| valThina a răspuns:

Poate sa fie vreo infectie sau ceva.nu trebuie sa iti fie rusine.ca sa scapi de unele probleme trebuie sa t si dezbraci.
iti dau un sfat: cei mai buni ginecologi sunt barbatii, mai buni decat femeile, o spun din proprie experienta.
nu ne-ai spus varsta sau daca ai intretinut relatii sexuale neprotejatehappy
acea senzatie sau urinarea deasa poate sa fie si din cauza frigului, dar cel mai bine trebuie sa t duci la un control pentru a afla un raspuns corect
multa sanatate

| tyana a răspuns:

Posibil sa fie vorba de o infectie urinara(avand ca simptom printre altele senzatia de urinare frecventa)o cistita probabil.Trebuie sa mergi cat mai repede la medic, chiar si la medicul de familie, pentru tratament.Secretia transparenta, gelatinoasa poate arata ca esti in perioada de ovulatie si nu ca ai neaparat o infectie vaginala.Insa trebuie sa ii spui medicului si despre ea si daca mergi la ginecolog ti se va face o lama in urma careia vei primi un tratament. Ti-ai inceput viata sexuala?

| ioana_8259 a răspuns:

Un control la ginecolog e foarte bun.cred ca esti racita. e o problema f grava daca nu o tratezi cu timpu se agraveaza o sa faci anexita dupa aceea endometrioza si o sa ajungi ca mine la o raceala cronik este f grav nu este de glumit fugi la ginecolog si spune-i tot ce ai

| Zuzzy05 explică:

Am 14 ani fara 3 luni si nu mi-am inceput viata sexuala.

@r0xy12: am doctor de familie si mi-e cam jena sa-i spun...

Multumesc mult pentru ajutorul vostru!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa ai si o infectie genitala. Ginecologul te va ajuta, nu ai motive de teama sau stres.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O infecție urogenitală.
Mergi la un control medical de specialitate, lași rușinea acasă când este vorba de sănătatea ta.
Pa, pa.

| kareina a răspuns:

Trebuie neaparat sa te duci la medic, daca esti domnisoara, doctorul nu o sa te consulte, nu trebuie sa te dezbraci, ci o sa.si dea seama din descriere ce ai si o sa. ti dea medicamente.Cu cat amani dusul la doctor s.ar putea sa se agraveze si o sa se complice totul.

| tyana a răspuns:

@Zuzzy05 mergi cu incredere la medicul de familie.Nu are de ce sa iti fie rusine.Mai mult ca sigur e o infectie urinara si trebuie tratata inainte sa se agraveze. E foarte bine ca nu ti-ai inceput viata sexuala!

| valThina a răspuns:

Aha.ma bucur ca mai exista fete care nu si-au inceput viata sexuala pana acum ca si in cazu tau...big grin acum e in "trend" daca pot sa zic asa.si esti cool daca iti incepi viata sexuala mai devreme.sau cel putin asa am vazut:d
da fugutza la medicul de familie intai ca poate nu e vorba d o vizita la ginecolog
ai grija de tine si multa sanatate :d

| Zuzzy05 explică:

Mersihappy! Maine ma duc la medicul de familie.