| anonim_4396 a întrebat:

Va implor, ajutati-ma! Am o problema cu tatal meu. Tata are 60 de ani si nu vrea nicicum sa mearga la analize. Si cand au fost analizele gratuite date de guvern, el nu, nu si nu. Zice ca nu vrea sa stie daca are ceva, ca nu vrea sa se gandeasca la boala. El niciodata in viata lui nu a facut vreo analiza. Va dati seama?
Nu ca ar avea intr-adevar ceva, dar e normal si chiar foarte indicat pentru varsta lui sa mearga la analize de control, dar nicicum nu vrea. L-am rugat de nenumarate ori (eu si familia mea) sa mearga, nici n-a vrut sa auda; i-am spus ca-l ajutam intr-o anumita problema daca merge la analize. A spus "bine", dar cand dupa ce problema i-a fost rezolvata si venea timpul sa-si faca partea de intelegere, spune ca "s-a razgandit". Nu constientizeaza ca ar putea ramane paralizat, Doamne fereste, nu stiu ce-i cu el. Se comporta ca un copil incapatanat. Cum sa-l convingem?
P. S.: Cat de normal e sa fie somnolent? Se culca la 12-1 noaptea, se trezeste la ora 9, 10 sau 11 (desi am auzit ca batranii nu pot dormi mai mult de 6-7 ore pe noapte, asa e la varsta asta), si dupa amiaza la 3-4 iar doarme vreo 2-3 ore bune. Asa e in fiecare zi. E in regula?
Va multumesc din suflet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este opțiunea lui și nu puteți să-l duce-ți cu forța la medic.
Are convingerile lui cum de altfel toți avem convingerile noastre.
Dacă îi va fi rău, chemați salvarea, nu-l mai stresați atât că poate ceda nervos.
Este chiar recomandat ca cei în vârstă după masa de prânz să doarmă 1-2 ore.
Nu ai de ce să-ți faci griji, deocamdată.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Din ce ai zis tu mai sus tatal tau pare o persoana perfect sanatoasa. poate e putin bolnav din cauza ca il tot cicaliti voi, dar in rest imi place de el si cum gandeste. Daca are 60 de ani nu inseamna ca nu mai are control si putere de decizie asupra vietii lui, nu il poti obliga sa faca analizele alea daca el nu vrea sa le faca, si are motivele lui. e totusi un barbat in toata firea, nu un copil incapatanat asa cum preferi tu sa-l privesti.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Trebuie sa-l intelegi si sa il lasi in pace. Nu iti fa probleme, daca nu il doare nimic, sunt sigur ca, atunci cand va simti acest lucru nu va sta pe ganduri si va merge la medic.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

De ce crezi ca e somnolent? Doarme aproximativ 8 ore pe noapte ceia ce e normal si doarme la pranz ceia ce e tot normal. Nu este o regula generala ca oamenii in varsta trebuie sa doarma putin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este perfect daca merge precis medicii vor descoperi ceva daca nu va merge va fi sanatos tun