| Anonim1234567891012131415 a întrebat:

Buna, va rog ajutati-ma. Imi e ff frica. De 8 zile am o presiune la nivel capului si a fruntii. Imi e frica sa nu am ceva mai grav. Am stat la aer conditionat mai mult timp si dupa au aparut durerile. Am fost la orl mi-a spus ca as avea o rinita, dar durerea continua. Ce sa fac? Nu mai pot de disperare sa nu am ceva grav.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Diclofenac, Panadol sinus, Aulin.
Ceai de musetel si comprese cu spirt pe frunte.
Sanatate,

| Dragobeta a răspuns:

Si daca ai simptomele alea, daca ti-e frica de ceva rau, de ce nu mergi la medic? Noi aici nu te putem nici consulta, nici trata.
Rinita nu da presiune la nivelul capului. De ce ai mers la ORL? Te- trimis medicul de familie?

| Anonim1234567891012131415 explică (pentru Dragobeta):

Da, el mi-a facut trimitere.

| Dragobeta a răspuns (pentru Anonim1234567891012131415):

Atunci schimba-l ca nu e medic bun. Sau intoarce-te si spune-i ca nu ti-a trecut nimic.

| mari67oo97 a răspuns:

În termeni băbești se numește,, ai tras curent '', tratamentul ceai cald și mâncare caldă, nu ar fi rău să te dai cu ulei de menta la tâmple și să pui bixtonim în nas și urechi poate părea ciudat dar merge, sinusurile poate sunt inflamate sau ar trebui la cât aer rece ai stat, ar trebui sa consulți alt medic pentru ca știi cum e medicul asta zice ca ești bine și peste câteva zile aflii ca mai ai câteva ore și mori

| Anonim1234567891012131415 explică (pentru mari67oo97):

In cat timp poate trece acest "am tras curent" am deja 8 zile. Simt presiune in zona fruntii si a nasului si uneori in tot capul.

| mari67oo97 a răspuns (pentru Anonim1234567891012131415):

Am avut și eu ceva de genu, aveam capul foarte greu vedeam în ceata abia ridicam capul de pe perna, la mine a trecut în 3 zile și am făcut ce am menționat mai sus, +am mâncat danonino și portocale să mă întărească, poți lua vitamine dar tot mai bune fructele, ca pastile am luat sinufen și antinevralgic 1 dimineața și 1 seara(sunt pentru desfundarea sinusurilor cam ceea ce ai și tu), chiar dacă te doare foarte tare evita mai mult de 2 pastile pe zi, și ar trebui sa faci o radiografie la plămâni nu știu cum te simți la spate dacă îl ai rece sau cald, dar ar fi bine să faci radiografie, se poate face și pneumonie

| mari67oo97 a răspuns (pentru Anonim1234567891012131415):

Și am mai încercat sa pun cartof tăiat pe frunte, încearcă sa pui compresă de hrean nu provoacă arsuri dar usutura puțin la ochi, leacuri băbești dar eficiente încearcă asta 2 zile și dacă nu trece du te la un doctor specialist la Iași