| Dydy_7659 a întrebat:

Buna Va rog ajutati-ma si pe mine. Am fost azi la la doctor si am facut o ecografie si mi-a spus ca am nisip la rinichii, ecograful nu a stiut ce tratamet sa imi dea. Va rog din suflet spuneti-mi cat de grav este si ce ar trebui sa fac. Mentionez nu prea beau lichiide si mananc forte sarat. Va rog un sfat daca se poate. Fundita happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Cauza aparitiei nisipului ai expus-o chiar tu. Faptul ca nu bei lichide ( ar trebui sa bei MACAR 2 l pe zi)favorizeaza depunerea sarurilor minerale in tesutul renal, cand de fapt, ele ar trebui sa se elimine prin urina.In timp, daca nu iei masuri, vei face litiaza renala, adica pietre la rinichi si nu-ti doresc asa ceva. Bea zilnic macar 2 cani de ceai de cozi de cirese, matase de porumb sau este la Plafar ceai renal. Aceste ceaiuri nu trebuie sa-ti lipseasca din casa si trebuie baute zilnic, pe termen lung.In afara de ceai, apa plata 2 l pe zi. NU sucuri, NUapa minerala, Nu sare!

5 răspunsuri:
| Andaa_2747 a răspuns:

Hello

si eu am pe cineva in familie care are nisip la rinichi...sii

nu e bine ca mananci sarat.

si trebuie sa bei ulte lichide ca sa ti se curete rinichiul.

fara caterinca...berea este foarte buna.

si inca ceva...matusa mea ia un medicament numit Urinex. te poti informa la o farmacie daca e...

sperk ca te-am ajutat:*

| Andaa_2747 a răspuns:

P. s ar fi bine sa te duci la un alt ecograf sau la un doctor specialistbig grin

| marrr a răspuns:

Nu stiu prea multe despre asta, dar ar trebui sa bei mai multe lichide[apa de la robinet] si cat mai putine sucuri, mai ales acidulate.

| 80Cris a răspuns:

Deocamdata nu ai probleme, in timp, dupa cum ti-a spus si Abh, nisipul de la rinichi te poate conduce spre o litiaza renala. Nisip la rinichi cred ca avem toti, nu te speria, doar ca trebuie sa ai un pic mai multa grija la consumul de lichide si la mancarea sarata.Sanatate!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand ai grija sa bei minim 3 litri de lichide pe zi. Poti umple o sticla de 2, 5 litri la o anumita ora (sa zicem la 7 seara) si pana a doua zi la aceeasi ora sa o termini (daca nu o termini, la 7 seara stai langa ea si bei fortat ce a ramas). In plus, presupun ca mananci o ciorba si bei o cana de lapte sau ceai pe zi.
In al doilea rand: redu la maxim cantitatea de sare. Adica pune sare numai pe alimentele imposibil de mancat fara sare (ou fiert, etc). In rest, multumeste-te numai cu sarea din mancare, legume si lactate. Nu manca decat ocazional (o data pe saptamana) si in cantitati mici alimente foarte sarate (cascaval, telemea, mezeluri, muraturi, conserve).
Daca faci efort si transpiri, suplimenteaza cantitatea de apa. Mananca divers, mai ales mancare gatita si nu manca fast-food.