| IngerCazator a întrebat:

Va rog sa ma ajutati...
Ieri mam plimbat cu rolele, si mergand cu viteza mare am cazut si acum am o rana la genunchi, care nu-i asa de grava dar totusi ma deranjeaza, pentru ca inca nu s-a format coaja aceea...
Deci intrebarea este: ce pot face ca sa se formeze mai repede coaja aceea?
Si daca azi vreau din nou sa ies cu rolele credeti ca ar trebui sa pun ceva acolo ca sa nu sa se infecteze? daca da ce?
Dau funda...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Spala bine cu un jet de apa rana si aplica local un pansament steril cu un unguent baneocin.Protejeaza rana, s-ar putea sa cazi din nou. Altadata sa fii mai atenta!

3 răspunsuri:
| DeeaVonP a răspuns:

Buna!
Este doar o rana de la o cazatura... Pune-ti un pansament si mai frectioneaza cu anumite creme pentru rani. Nu te mai da cu rolele pentru ceva timp, poate se infecteaza sau poate cazi din nou! happy

Funda?

| MarinaaMrnn a răspuns:

Daca vrei sa ti se formeze coaja dati cu asta: http://www.google.ro/......tp?/search
Adica Betadine
Funda?

| OnuOana a răspuns:

Daca vrei neaparat sa te dai cu rolele da-te cu ceva crema de galbenele (nu neaparat) si acopera rana cu un pansament pentru a nu intra praf happy