| andreeacindy a întrebat:

Buna va rog sa ma ajutati, mi-au venit azi niste analize si nu stiu ce sa cred daca este bine sau nu si pana luni ce vine doctorul din concediu nu vreau sa astept. deci am facut : 1)Mutatii. Fact.V Leiden so Fact.2 rezultatul ( Mutatia 20210 >GA in factor 2 a fost indentificata in stare heterozigota. Mutatia 1691 >GA in factor V nu a fost indentificata) 2) Mutatiile genei PAI-1 rezultata ( Mutatia-675 4G in gena PAI-1 a fost indentificata in stare heterozigota. >Mutatia-844AG in gena PAI-1 a fost indentificat genotip AG ) 3) Mutatiile genei MTHFR rezultat (Mutatia >677CT in gena MTHFR nu a fost indentificata. Mutatia 1298 >AC in gena MTHFR a fost indentificata in stare heterozigota.) Deci daca ma ajutati sa inteleg daca au iesit bine sau nu va-si multumii foarte mult ( dar va rog babeste explicati) va multumesc si astept un raspuns urgent

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ti-au fost identificate mai multe gene defecte, dar numai cat o gena din pereche, deci ai forme usoare ale bolii determinate de ele (si le poti transmite mai departe urmasilor tai). Ai o afectiune numita trombofilie si probabil ai probleme de coagulare sau probleme in a tine o sarcina. Acum ai aflat cauza, practic ai niste defectiuni genetice mostenite de la parintii tai. Exista tratamente care sa iti creasca sansele de a purta o sarcina pana la termen daca asta este problema ta

| andreeacindy explică (pentru Brigaela):

Multumesc de raspuns,, pana acuma am pierdut 2 sarcini,, deci acum ca stiu din ce cauza am sa sper ca a treia sarcina o sa fie cu noroc daca da dumnezeu

| Brigaela a răspuns (pentru andreeacindy):

Sa dea Dumnezeu. Exista niste posibilitati de tratament. Nu perfecte, dar care iti cresc mult sansele de a duce o sarcina la capat. Iti doresc mult noroc si sa ai un copilas cat mai curand

| andreeacindy explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult :-)