| andreea007yttiutre a întrebat:

Bună.Vă rog sa raspundeti doar cei care ati trecut prin aceasta problemă, de vreo 7 luni,atunci cand ma gandesc ca as avea vreo boala incep sa nu mai respir cum trebuie,adica atunci cand vreau sa inspir adanc simt ca nu intra suficient aer in plamani,trebuie sa casc de cateva ori ca sa simt ca inspir cum trebuie,nu am alte simptome,nu tușesc,nu am respiratia șuierătoare, doar senzatia aceasta. Am facut ekg in urma cu 7 luni si era bun, saturatia de oxigen era 100% iar medicii dupa salvare au spus ca este doar un atac de panica,de atunci nu am mai facut nici o verificare,dar înca am aceasta senzatia,am citit pe internet tot felul de lucruri si imi este foarte frica, va rog sa ma ajutati cei care ati trecut prin asa ceva.Va multumesc din suflet. Am 30 de ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

Este chiar atac de panica. Eu nu am trecut prin asa ceva, dar daca ai EKG ok si saturatie la 100% este inutil sa iti faci griji. Legat de atacurile astea de panica, trebuie sa gasesti ceva care sa te linisteasca. Ce iti recomand eu este sa iti iei un aparat de masurat saturatia ( este si ieftin, si portabil, usor de folosit). Cand simti ca ai probleme, pui ala pe deget. Daca ai saturatia peste 95% inseamna ca e doar in mintea ta ca ai o problema cu oxigenul. Practic tu trebuie sa iti convingi creierul ca e totul in regula. Iti zic sigur 100% ca absolut totul e in regula cu tine. Spui ca de 7 luni esti asa nu? Pai simptomele de genul cum reclami tu, ar fi date in mod normal de o fibrilatie ventriculara (ai fi murit de vreo 7 luni daca era asa?)

cumpara un aparat din ala de pus pe deget si stai calma, esti sanatoasa si puternica, la 30 de ani, trebuie sa te apuci sa faci copii sau sa te mariti nu sa te ingrijorezi de sanatate..la 60 ce mai faci?laughing

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Ar fi bine sa iei MagneB6 si SedatifPC.
Extravalerianic Cardio are rezultate bune de asemenea.
Apoi, inveti sa ti scoti cat mai mult aer din plamani in momentele de sufocare.
Pare ciudat dar ai sa vezi ca in scurt timp iti revii.
Poti merge si la psihiatru.

| Mindfulness a răspuns:

Nu ai nimic grav. E ipohondrie, nu mai citi ce vezi pe net, gândește pozitiv și spune-ți că ești sănătoasă.

| dullcat a răspuns:

Buna.Imi pare rau, eu n-am trecut prin asta, dar as vrea totusi sa intreb de ce te gandesti ca ai avea vreo boala daca rezultatele analizelor ies ok? Ai cerut parerea de la multi medici? Nu e nimic gresit aici si poate ca vei reusi sa te linistesti dupa ce auzi vreo 3 pareri? E bine sa citim de pe internet ca sa ne informam in mod obiectiv, insa exista o linie fina intre informare si preluarea informatiilor pana in punctul in care ajungi sa crezi ca suferi de multe dintre afectiunile despre care citesti.Si din pacate, tu trebuie sa iti stabilesti unde incepe si unde se termina acea linie. Poate ca mai intelept este sa nu mai citesti nimic pentru o buna perioada? Stresul asta indus asa aiurea poate avea si el consecinte asupra sanatatii, asta-i clar.

| andreea007yttiutre explică:

? Mersi mult de răspuns, am 3 copii, cea mai mica are aproape 2 anișori? Probabil stresul si agitatia sunt si ele vinovate de stările mele, toti imi spun că nu am nimic, chiar si medicul meu de famile, dar mintea mea a luat o putin razna cu exagerarile.laughing)sincer, nu mă gândeam că voi primii așa raspunsuri sincere. apreciez, multă sănătate!?