| MercyAngel a întrebat:

Vi s-a intamplat vreodata sa ganditi cu voce tare? Mai exact, sa vorbiti singuri? Stiu ca la prima vedere suntem tentati sa-i catalogam pe cei care vorbesc cu ei insisi ca sunt dusi cu pluta. Am cautat pe google si am vazut ca vorbirea de unul singur poarta denumirea de solilocvie si este de doua feluri. Oameni care vorbesc coerent si logic (isi pun ordine in ganduri, isi rememoreaza lista de cumparaturi, etc) si care sunt ancorati in realitate dar folosesc exprimarea cu voce tare drept un mijloc de descarcare emotionala sau nervoasa. Din cealalta categorie fac parte persoanele care au intr-adevar tulburari mintale. In cazul lor, vorbirea este incoerenta si ilogica, (salata de cuvinte) cel in cauza fiind rupt de realitate. Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| DenisIonut01 a răspuns:

Da am gandit odata cu vocea tare. Nu am nici o parere, daca se repeta frecvent presupun ca trebuie mers la doctor.