| daniela1107 a întrebat:

Bună! Vin și eu cu o întrebare mai tâmpită... Zilele astea am zăcut la pat( dureri de oase, febră, lipsa poftei de mâncare, etc) însă nu îmi curgea nasul. Am mereu senzația că îmi vine sa vomit când încerc să îmi suflu nasul, mucusul fiind lipsă, însă eu simt că am. Aseară când mi-am suflat nasul după mai multe încercări a ieșit un dop de mucus cat o moneda de mare, cu puțin sânge. Este normal așa ceva? Cum se numește fenomenul, să mă pot documenta despre acesta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nimic, probabil ca s-a acumulat mucus si acum l-ai scos, ceea ce-i de bine.
Nu te mai stresa cu mucii, relaxeaza-te odihneste-te, bea mult ceai cald sa te hidratezi, mananca supe sau ciorbe de pasare.
Sanatate multa si recuperare rapida!

| dullcat a răspuns:

Buna.In locul tau as cauta sa ajung cat mai repede la medic, mucusul e ultima problema.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu e o intrebare stupida.
Cat despre mucus, eu zic ca esti norocoasa, tare as vrea sa elimin si eu mucusul asa usor laughing
Iar sangele o fi din capilarele sparte din nas ceea ce e absolut normal. E normal si sa produci mai mult mucus cand esti racit, fiecare persoana il elimina in mod diferit

| daniela1107 explică (pentru Furnicuta000):

Dar sub forma de dop? Vreau să știu cum se numește pentru a căuta informații, nu de alta dar simt că mai am unul și mă chinui de azi dimineață să îl elimin...

| Furnicuta000 a răspuns (pentru daniela1107):

Cauta pe google "mucus ball from nose" si gasesti chiar si poze