| Kesha1428 a întrebat:

voiam sa va cer niste sfaturi impotriva durerilor dentare, ma doare o masea ingrojitor de tare, si nici medicul nu o scoate ca nu are voie.Am pus sare, ghiata, rachiu sa amorteasca(nu l-am baut laughing ) Nurofen, Paracetamol, am pus spirt si a incetat temporar. Ce imi recomandati? Funda cel mai bun raspuns restul vot...happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nu are voie să o scoată, atunci obligatoriu trebuie tratament local!
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Medicul iti joaca feste cum sa nu o scoata (daca ii dadea un compliment te trata mai bine) nesimtitii ce sunt si la copii mici au pretentii in loc sa ii ajute.

| jojo_2491 a răspuns:

Schimba stomatologul, trebuie sa iei un antibiotic inainte de extractie, daca ai infectie e periculos sa o scoata

| andreiuuutza a răspuns:

Probabil e inflamata.Dentistul ti-a spus ca nu o poate scoate? Dar nu ti-a dat nimic? Pentru infectii dentare, stomatologul meu imi da Amoxicilina 500 mg, 1 la 6h, daca e chiar grav, ia Augmentin 625mg, 1 la 12h, dar asta daca ai mai luat medicamente din grupa penicilinelor pana acum sau daca stii sigur ca nu esti alergica la penicilina. Oricum,cel mai bine ar fi sa-ti recomande exact dentistul ce medicatie sa urmezi,daca nu trece cu calmante, e sigur infectie, am trecut si eu prin asta.Succes!

| PysycutaVyselorTale a răspuns:

Eu am 13 ani iar pana la varsta aceasta am avut si eu nenumarate probleme cu dinti si maselele eu am doua remedii pentru tine cu care o sati treaca sigur.
primul remediu este unul natural, varza desi te surprinde puneti noaptea inainte sa te culci sau cand vrei tu o foaie de varza pe tot obrazul si lengati o esarfa sau un batic ca sa stea foaia de varza.
al doilea remediu este usturoiul pe care il pisezi putin si il pui pe masea. Poti sa le incerci pe amandoua odata fiindca sunt foarte bune sper sati treaca

| fetitzadulke26 a răspuns:

Si eu am aceeas problema,dar imi trece cu,cumpara de la farmacie niste pastile din astea si iti trece repede,si mai ia si ceva antibiotic ca poate ai puroi si te ajuta,sau daca nu iti trece cu aulin (cu toate ca nu cred)incearca IBUPROFEN,e f. puternic, sperca te-am ajutat, bye!@

| Kaaatyyy a răspuns:

La mine merge cu vata si spirt in urechethinking Dar depinde... Daca simti ca maseaua e "mai inalta ca celelalte"inseamna de obicei ca ai infectie adica trebuie sa iei antibiotice(mie asa mi-a zis doctorulbig grin)oricum daca e infectie, poti lua antibiotice daca doare rau de tot...sau poti astepta pana face chestia ia dezgustatoare,puroi, pe care dupa il spargi la fel se intampla si cu antibiotice de obicei(cel putin asa patesc eulaughing)
Sau e posibil sa te fi tras curentullaughingDar de obicei durerea de la curent trece repede sau face infectie daca esti mai sensibila la curentbig grinDar daca durerea tine mai mult, cred(sa fie clar"cred")ca e infectiethinking

Pai orice-ar fi sa nu iei prea mult paracetamol...mai bine staiu cu vata in ureche...laughing

Scuze ca intreb...dar maseaua e de lapte sau definitiva, daca ai zis ca n-o poate scoate inseamna ca e definitiva...CRED
Scuze ca intreb, dar e cariata? In cazul asta dupa ce nu te mai doare... pune-ti o plombaD: