| emima a întrebat:

Buna vreau ca cineva sa ma ajute daca se poate daca ai infectie rinara cu klebsiella si esti insarcinata dauneaza ceva copilului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poate afecta copilul pana la avort spontan (in functie de gravitatea infectiei). De aceea este interzis unei femei cu o astfel de infectie sa ramana insarcinata pana nu obtine, prin tratament, minim 3 uroculturi succesive sterile. De asemenea, daca apare in timpul sarcinii, de obicei se trateaza cu antibiotice (mai putin riscante decat infectia in sine). Momentul tratamentului va fi hotarat de ginecologul tau.