| Notty a întrebat:

Vreau sa folosesc Nuvaring pentru a scapa de următoarea menstruație, care va începe pe 25 ianuarie și nu știu dacă va avea efect dacă încep sa îl folosesc zilele astea. Știe cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Delcatty a răspuns:

Sunt sanse de peste 90% sa functioneze daca vrei sa scapi de urmatoarea menstruatie. Introdu-l in prima zi si va incepe sa functioneze imediat.
Totusi, retine ca s-ar putea sa sangerezi ocazional, sunt sanse mici, dar vreau sa stii.
Nu uita, totusi, ca in lunile in care nu vrei sa sari de menstruatie, sa iti scoti inelul pentru o saptamana.
Vreau sa mai stii ca, desi agreez cu aceasta metoda contraceptiva, ca trebuie sa fii sigura ca partenerul tau sexual este sanatos. Nuvaring nu protejeaza contra bolilor cu transmitere sexuala.
Intreb de curiozitate: de ce nu folosesti un tampon? Presupun ca mergi la inot.

| Notty explică (pentru Delcatty):

Mulțumesc! Nu merg la înot haha, am ceva important de facut în perioada aia.

| Delcatty a răspuns (pentru Notty):

Bafta sa iti iasa, orice ar fi! Sper ca e ceva benefic pentru tine.