| Lecreq_Anne_1998 a întrebat:

Buna,vreau sa stiu ce inseamna :formatiune neomogena care deformeaza continutul si ampreteaza sinusul renal cu semnal DOPPLEP(T.GARWITZ).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca pacientul are o tumora in rinichi, care are caracteristici de tumora Gravitz (carcinom renal cu celule clare). Acesta etse un cancer renal care disemineaza cu usurinta, de aceea se recomanda ca dupa diagnosticul imagistic sa se efectueze nefrectomia completa (scoaterea integrala a rinichiului, cu grasimea perirenala cu tot)

| doctoressa a răspuns:

Descrierea ecografica sugereaza o formatiune tumorala renala bine vascularizata, cel mai probabil o tumora Grawitz, conform medicului care a facut examinarea. http://www.i-medic.ro/boli/nefrologie?page=1