| Katherineeeeeeee a întrebat:

Buna:-x am o problema si sper sa ma puteti ajuta happy
dimineata dupa ce ma trezesc si ma imbrac, ma duc in bucatarie si as vrea sa manac ceva dar nu pot pentru ca mi se face rau, si nu stiu de ce.se intampla cate o data sa mi se faca foarte rau si sa vomit straight face
ce as putea face? si ce as imi putea face sa ma ingras vreo 3 kg [fara medicamnte ca am luat destule] funda pentru cel mai bun raspuns :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Fara sa vreau sa zic o rautate, dar o sa scot din calcul o posibila sarcina, nici nu am prea multe detalii.
Starea de greata, mai ales dimineata, cand aciditatea gastrica creste poate sa fie indusa de fenomenul asta, mai ales daca cumva resimti si arsuri in capul pieptului. In cazul asta niste antiacide ar trebui sa rezolve problema- Maalox, sau dicarbocalm.
Daca starea de greata este data de anumite probleme ale vezicii biliare, ar trebui insotita si de un gust amar in gura: enzime digestive, anghirol, ceai de anghinare- e foarte amar dar eficient in problemele vezicii biliare.
daca inca nu descoperi cauza, greata sau varsaturile pot fi si de natura hepatica- metoclopramidul este eficient( atentie provoaca somnolenta, nu asocia cu alcoolul) sau domperidon( nu produce reactiile adverse ale metoclopramidului- precum spasmul tetanic)
Alte antiemetice- sunt anumiti plasturi cu scopolamina, sau meclozina, cinarizina(pastile)
Ca ceaiuri incearca:menta, melisa, anason, fenicul, in farmacii exista un amestec de salvie cu ghimbir, chiar si vitamina B6-piridoxina.
daca vrei sa te ingrasi, incerca complexul de vitamina B, sau Ceaiurile amare precum: papadie, anghinare. ele trebuie consumate cu jumatate de ora inainte de masa pentru a stimula secretia gastrica sau pofta de mancare.
Eu desi incerc din greu sa slabesc, am observat ca daca mestec guma imediat mi se face foame.
Daca ai o stare generala de rau si continui sa slabesti, fa niste analize, pentru ca nu este deloc bine(in special daca ai leucocitele foarte crescute)

4 răspunsuri:
| MyShadow a răspuns:

Poate sarcina

| Katherineeeeeeee explică:

Nu as putea fi insarcinata pentru ca nu am avut contact sexual happy

| ShanixRRS a răspuns:

Mananci un fel de mancare care iti prieste si daca vrei sa te ingrasi mananca saorma.happy

| ShanixRRS a răspuns:

Mananci un fel de mancare care iti prieste si daca vrei sa te ingrasi mananca saorma. happy