| PowerKoko a întrebat:

Bună ziua, a mai luat cineva tritico 2 treimi adică 2 părți? Cum v-ati simțit de la el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Ai grijă că unele medicamente nu se pot împărți. Trittico este un antidepresiv şi cu un uşor efect sedativ, de aceea e bine de luat seara pentru că dă o stare de oboseală.

| PowerKoko explică (pentru StudentLaMedicina):

Si are ceva daca iau 2 părți?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru PowerKoko):

Câte mg sunt în o parte?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru PowerKoko):

Poți lua două părți, dar nu mai mult.

| PowerKoko explică (pentru StudentLaMedicina):

Mai mult depinde cum te referi

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru PowerKoko):

Nu lua mai mult de 100 mg odată. 150 mg e doza "normală". Poate fi crescută la 300 mg de un medic.

| PowerKoko explică (pentru StudentLaMedicina):

Eu vreau sa scot ca am niște efecte adverse ma ia somnu repede și cum se scoate se scoate treptat sau cum?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

150 mg este doza zilnică maximă. Poate fi mărită extraordinar la 300 mg. Pot să te întreb dacă ai încercat alte antidepresive înainte de Trittico? Este o alegere controversată dacă este prima.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru PowerKoko):

Atunci scoate treptat. Pot să te ajut cu un plan dacă îmi spui cât timp ai luat şi exact cât ai luat pe zi.

| PowerKoko explică (pentru StudentLaMedicina):

Am luat 2 treimi seara timp de 3 luni

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru PowerKoko):

Poți să îl reduci treptat luând 1 parte timp de 2 săptămâni, apoi te poți opri. Nu risca să reduci mai repede

| PowerKoko explică (pentru StudentLaMedicina):

Și dupa 2 săptămâni?

| PowerKoko explică (pentru StudentLaMedicina):

Și din ce sa ma opresc?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru PowerKoko):

Poți să te opreşti din a-l lua după ce ai luat o parte (50 mg) timp de 2 săptămâni

| PowerKoko explică (pentru StudentLaMedicina):

Pai de ce sa nu-l mai iau dupăia?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru PowerKoko):

Tu ai spus că nu vrei să îl mai iei.

"Eu vreau sa scot ca am niște efecte adverse ma ia somnu repede și cum se scoate se scoate treptat sau cum?"

| PowerKoko explică (pentru StudentLaMedicina):

Bada frate nu ai înțeles vreau sa îl iau dar eu acum iau 2 treimi vreau sa iau doar o treime ca asa e mai bine

| Mindfulness a răspuns:

Este eficient pentru insomnie și ineficient pentru anxietate.primele 3 zile un sfert iei apoi 2 treimi. Suna medicul care ți-a făcut schema de tratament sa îți spună sa te asiguri.