| Mirunamaria67 a întrebat:

Bună ziua! Acum 2 luni am întreținut relații sexuale neprotejate, menstruatia mi-a venit însă cu o mică întârziere, luna trecută menstruatia a venit normal însă redusa cantitativ, am făcut totuși un test de sarcină și a ieșit negativ, iar acum menstruatia întârzie de 7 zile și am mai făcut un test de sarcină care a ieșit tot negativ. Credeți că poate fi vorba de o sarcină sau altă problemă medicală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Dacă ți-a venit deja menstruația de două ori, e puțin probabil să fii însărcinată. Contează și când anume ai avut contactul sexual, dacă s-a petrecut cu câteva zile înainte sau câteva zile după menstruație (mai cunoscută ca metoda calendarului, care e relativ nesigură).
Totuși, mai sunt cazuri în care menstruația apare "peste sarcină" în primele luni, așa că ar fi cel mai potrivit să consulți un ginecolog.
S-auzim de bine.

| Mirunamaria67 explică (pentru adryang78):

Contactul sexual a fost cu 7 zile inainte de menstruație. Îți mulțumesc!