| clau12345 a întrebat:

Buna ziua. Acum o săptămâna si ceva m-am zgârmat cu o agrafa de par in ureche. Prima zi nu m-a durut deloc doar ca se înfundase urechea si nu mai auzeam cu ea, a doua zi au început durerile mai ușoare care mi-au trecut in doua zile, iar acum dupa o săptămâna ma doare urechea îngrozitor. Sunt plecat in străinătate si nu as vrea sa consult un medic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ma doare urechea îngrozitor... nu as vrea sa consult un medic"

posibil să se agraveze, dacă ții la tine, tot la medic e de mers

| dullcat a răspuns:

Mergi la medic, mai ales ca te doare ingrozitor.In ureche nu trebuie bagat nimic, nici macar betisoare.Acelea sunt pentru exteriorul urechii. Pentru desfundare exista solutii lichide care sunt mult mai blande si mai eficiente decat orice obiect introdus in ureche.Plus ca este suficient sa faci aceasta procedura o data pe an sau mai rar.Persoanele care isi curata des ceara din urechi ajung sa aiba probleme in timp.

| johnnny123 a răspuns:

Și dacă nu vrei să consulți un medic noi cu ce te putem ajuta?

Dacă "te doare îngrozitor" rezultă că ai o problemă serioasă. Iar astea nu se rezolvă cu sfaturi de pe net, se rezolvă doar la medic.

| 120bulevard a răspuns:

E o regula de aur care spune ca daca obiectul pe care vrei sa-l bagi in ureche este mai mic decat pumnul tau atunci n-ar trebui sa-l bagi in ureche, ori ai zgariat timpanul ori e vreo infectie, trebuie sa te duci la ORL-ist sa vada altfel ramai surd toata viata