| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si 2 luni cu inaltimea de 167cm. As vrea sa ajung la inaltimea de 190cm, parintii mei au 178(tata) si 157(mama). Ce pot face? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai ai de crescut asa ca asteapta.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar tu nu vei ajunge niciodata la 1.90!
Daca parintii tai sunt atat de micuri, ai sanse sa ajungi la maxim 1.80m.

Exsita o formula care poate aproxima inaltimea ta:
(inaltimeaa tatalui + inaltimea mamei +13):2 = inaltimea baiatului
In cazul tau: (178+157+13):2= 174cm

| bogdan324 a răspuns:

Nu radeti de el ca nu se stie...
Inaltimea e mai mult ceva de genetica dar daca te ajuti cu sport si mananci bine atunci vei avea sanse mai mari sa ajungi la inaltimea aceea, hai, sa zic ca poate nu o sa fii chiar de 1.90 dar un 1.83-1.85 tot poti, ceea ce mi se pare o inaltime mai mult decat ok.
Ai timp pana la 19 ani si poate chiar mai mult tinand cont ca eu am crescut pana la 19(adica pana acum).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să te resemnezi

| Rotazi a răspuns:

Ai abia 14 ani. Pana la 20 si chiar peste (baiat fiind) ai sa tot cresti. Mai ales in ultimii ani. Poti sa faci si ceva sport.

| UnTipObisnuit a răspuns:

Editeaza la ADN si esti bun

| CrissL0101 a răspuns:

Sport. Baschet, inot