| raducoman a întrebat:

Am 14 ani si am ginecomastie si as vrea sa scap de ea. daca o sa fac sala se va remedia problema sau e necesara operatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ginecomastie sau sani de la grasime. nu sunt acelasi lucru. ginecomastia apare cand estrogenul in corpul tau atinge cote ridicate. se manifesta si prin sfarcuri marite in dimensiuni si mancarimi in zona. esti tu sigur ca e ginecomastie?

| raducoman explică (pentru JohnnyBi):

Pai mai degraba se afla grasime deoarece atunci cand eram mic eram gras si acum am slabit mult si s a acumulat in acea zona. Pot scapa de grasimea aceea?

| JohnnyBi a răspuns (pentru raducoman):

Pai de la ginecomastie care se opereaza la grasime pe care o dai jos cu exercitii cardio e o diferenta ca intre cer si pamant. apuca-te de sport. alearga, inoata, sari coarda. daca adaugi o alimentatie slaba in grasimi, zahar, sare, vei slabi in 1-2 luni.

| mihai69 a răspuns:

Sala nu ajută. Posibil să se amelioreze dacă intri mai adânc în pubertate și se stabilizează hormonii din corpul tău.
Oricum, un consult la endocrinologie e foarte recomandat.