| Mihaelaa98 a întrebat:

Am 18 ani si de Pasti doresc sa merg la mare cu iubitul meu insa in acea perioasa probabil sa mi vina ciclul. Am fost la ginecolos si mi s-a spus ca pot lua duphaston ca sa mi intarzie. Nu e prima data cand iau, am luat si acum doi ani din acelasi motiv. Insa de curand mi am inceput viata sexuala. Crede ti ca o sa afecteze ceva faptul ca iau pastilele cu actul sexual? Ma refer la faptul ca poate ajuta la ovulatie destul de mult fapt care nu vreau sa-mi aduca o sarcina. Intrebarea mea e daca acest duphaston e facut doar pentru reglarea ciclului sau si pentru a ajuta la sarcina? Pe net nu prea specifica bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca-ti vine ciclul chiar in aceea perioada, poti face dus si sa folositi prezevative.
Totusi, e mai indicat sa mai astepti un pic, pana la terminarea ciclului, ocazii vor mai fi destule...

| Mihaelaa98 explică (pentru Bula):

O ocazie ca asta nu credlaughing pentru ca avem camera noastra si na, inca nu suntem destul de mari sa ne mutam impreuna si sa avem posibilitatea asta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai auzit de prezervativ?

| Mihaelaa98 explică (pentru suntserios):

O doamne, logic. Dar tu te-ai. vreaodata cu prezervativ sa vezi ce de **** e? Folosim prezervativ cum e si normal, dar uneori merita sa o faci si fara.

| gigite a răspuns:

De la ginecolos! nu cred ca a auzit!

| Mihaelaa98 explică (pentru gigite):

Daca ai inteles ce am vrut sa zic, nu te mai crede inteligent/a ☺️. Sa fi raspuns la intrebare nu puteai, trebuia sa-mi corectezi mie "g"ul. Mersi mult

| cristi10grei a răspuns:

Sincer a luat si fosta mea iubita, nu a afectat cu nimic

| funnnyman32 a răspuns:

Te poti caza cu el la un hotel. in prealabil plimbati-va si daca crezi ca esti in perioada aceea evita zonele aglomerate cu multa lume, parerea mea ca e jenant pentru o fata.

| Cami239 a răspuns:

Poti face injectie cu vitamina K cu minim 2 saptamani inainte de aparitia menstruatie. Poate sa iti intarzie aparitia menstruatie. Eu mi-am facut si mi-a intarzia o saptamana si ceva

| Mihaelaa98 explică (pentru Cami239):

Dar am auzit ca ingrasa, si na, nu prea planuiesc asta.