| Jigokunokishi a întrebat:

Am auzit ca tinctura de propolis face bine daca ai parodontoza, cum mi-a cazut deja un dinte din cauza asta am zis ca trebuie sa incerc. Care propolis este cel care ajuta pentru parodontoza cel cu sau fara alcool? Stiti si alte leacuri pentru a stopa parondontoza? E posibil sa am un inceput la inca un dinte si n-as vrea sa mai pierd unul sad
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ce vrei tu sa faci probabil previne paradontoza dar nu si o trateaza. Trebuie sa o tratezi la stomatologie.

| Hammurabi a răspuns:

Cel mai bun leac pentru parodontoza e uleiul de salvie. Producator Hofigal, il gasesti la naturisti si chiar si in farmacii. Sunt capsule care contin ulei de salvie. Le si inghiti dar mai eficient e sa spargi capsula si sa plimbi uleiul prin gura pe dantura. Nu are un gust prea misto dar iti rezolva problema in max. 8-10 zile. Bafta!

| Jigokunokishi explică (pentru Hammurabi):

Si cate capsule sunt recomandate sa sparg in gura si sa tin pe dinti? Daca cumva n-as gasi pastile ar fi ok si uleiul din sticluta?

| Hammurabi a răspuns (pentru Jigokunokishi):

3/zi le inghiti si 3 le spargi si tii pe dantura. Daca nu gasesti capsule de la Hofigal (putin probabil) puti folosi si ulei esenţial (salvia officinalis) la sticluta. 20 picaturi inghiti, iar pe dantura poti sa tii ce cantitate iti e confortabil.