| alexandratare a întrebat:

am avut stopul pe data de 13 luna trecuta. Dupa aia am zis sa facem un copil, dupa un timp am facut 4 teste de sarcina si toate au iesit negativ. Testele le-am facut odata la 2 saptamani. Dupa un timp au inceput sa ma doara sanii si in jurul sfarcului s-a facut un maro deschis si s-a lungit. Greturi nu prea am, oboseala cam des, mancare manc foarte mult. Durere e cam des.Cand imi strag burta ma cam doare, imi curge ceva dulce din sani si alb.Se poate sa fiu gravida si sa nu stiu sau am facut prea repede testele de sarcina? Eu am mai avut o sarcina si am fost cusuta la uter ca nu s-a inchis dupa ce am nascut. Se poate sa ma ajute cineva, rog frumos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, toate teste facute au fost inutile si eronate, fiind facute cu mult timp prea devreme.
Un test corect de sarcina se face dupa 21 de zile de la ultima partida sexuala!
Greturile in sarcina nu pot apare mai devreme de 2-3 saptamani de sarcina, iar ce experimentezi tu este de la prea multa mancare!
Incearca sa nu mai manaci atat de mult, ca nu-i normal!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai precizat ca ultima menstruatie a inceput in data de 13 Iulie se poate aprecia insa fara a avea garantia ca presupunerea este corecta privind lungimea ciclului ca fiind medie de 28-30 de zile. In cazul in care acest rationament este corect, reiese ca perioada fertila a ciclului menstrual actual s-a situat in perioada cuprinsa intre 22 si 29 Iulie, adica zilele in care formarea sarcinii ar fi fost posibila si cu precadere/cu sanse maxime intre 24 si 28 Iulie. Fiindca formarea sarcinii cel putin d.p.d.v. teoretic se putea produce/intampla in urma cu circa 2 saptamani in urma, pana in acest moment adica pana azi 8 August, toate testele de sarcina au fost efectuate INUTIL, adica FARA ROST, fiindca pana in acest moment singurul/unicul rezultat care putea sa apara a fost cel de NEGATIV. Insa toate rezultatele obtinute sunt 100% FALSE, ERONATE fiindca chiar si daca s-a format o sarcina, si aceasta exista in mod sigur si este implantata in uter, sarcina respectiva NU a avut posibilitatea sa produca cantitatea MINIM NECESARA de hormon de sarcina hCG pana in acest moment si din acest motiv reactivul din tester NU a putut intra in reactie, adica sa depisteze hormonul produs de sarcina. Testul al carui rezultat sa poata fi luat in considerare ca fiind 100% valabil si corect se poate face doar dupa trecerea a minim inca 7 zile, adica prin data de 15-16 August. Niciuna dintre toate starile si simptomele enumerate, este 100% IMPOSIBIL sa fie provocate de o sarcina chiar si in cazul in care acesta exista. Unicul si singurul posibil ''SIMPTOM DE SARCINA'' in acest moment poate fi reprezentat de LIPSA MENSTRUATIEI. O consultatie ginecologica ar fi mai mult decat necesara si binevenita in cazul in care doresti sa devii din nou mama. Multa sanatate!