| GeorgianaIft a întrebat:

Bună ziua, am fost diagnosticata cu chist ovarian de 3 cm. Întârzierea menstruației este de 4 zile. Am facut astăzi în test de sarcina care a ieșit ușor pozitiv. As putea fi însărcinată, ținând cont ca am avut contact sexual cu 2 zile înainte de ovulație? Va mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai medicul ginecolog o sa te anunte daca esti sau nu esti gravidă, noi nu avem cum sa ghicim nu crezi? Ce varsta ai?

| GeorgianaIft explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ma scuzi..ca bărbat nu știu dacă ai putea sa îmi spui o părere. Asta doar dacă ești doctor. Am întrebat pur și simplu. Poate mai sunt femei care au trecut prin asa ceva. Ca vârstă. 31 plus 3 copii, știu cum arata un test pozitiv, oricum ar fi el. Numai ca voiam sa știu dacă problema mea poate influenta rezultatul testului? O seara frumoasa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru GeorgianaIft):

Bună! Nu sunt doctor dar ai putea sa te programezi la medicul tau ginecolog. Sanatate multa.

| RxTx a răspuns:

Mergi la mai multi ginecologi.
Opinia mea este ca foarte multi medici vor sa te opereze fara sa ai nevoie!

Eu aveam fierea colecistul înfundat ci colesterol din 20 medici chirurgi 1 singur mi-a spus sa stau așa!
Restul 19 mi-au spus sa nu plec acasă ca mor!
Minciuna
Au mai trecut inca 10 ani si nu am murit
Si nu m-am operat!

Așa ca eu cred ca ei au tot interesul sa faca cat mai multe operații
Cred ca sunt plătiți la normă
Plus daca te duci sa te operezi trebuie sa le bagi ceva in buzunar.

Încearcă si părerea unui specialist din Rusia

De ce crezi ca nu se mai naște natural in tara aceasta si toate femeile trebuie sa faca cezariana!?

| Violleta2022 a răspuns:

Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!
Orice test facut inainte de 21 de zile va fi facut inutil si eronat, fiind mult prea devreme ca sa arate rezultatul corect.

| mi25 a răspuns:

Da, esti insarcinata si in procent de 70-80% va fi baiat.

| aestahv a răspuns:

Dacă a ieșit ușor pozitiv, e pozitiv. Probabil te referi că a ieșit a doua liniuță palidă, ca să zic așa.
Îți zic din experiență că dacă a ieșit așa, e pozitiv.

| aestahv a răspuns (pentru aestahv):

Și da, dacă ai avut un contact sexual neprotejat, chiar dacă înainte de ovulație, este posibil să fi însărcinată.

| GeorgianaIft explică (pentru aestahv):

Mulțumesc frumos. Dar o fi posibil sa iasă pozitiv și de la chist? La doctor am programare abia miercuri. Nu de alta. Dar sa știu dacă sa ma bucur sau nu?

| aestahv a răspuns (pentru GeorgianaIft):

Asta nu știu, sincer. Probabil medicul te va pune să faci analize de sânge să confirme sarcina (dacă nu cumva și chisturile pot provoca un test de sarcină pozitiv).
Cel mai sigur o să-ți zică el miercuri. Ai grijă de tine!

| aestahv a răspuns (pentru GeorgianaIft):

Am mai căutat acum pe net pe forumuri și aparent chisturile nu dau rezultate fals-pozitive. Adică, dacă e pozitiv e posibil să fie totuși vorba de sarcină.
Acum, cum am zis, asta doar am citit pe forumuri, nu știu cum e cu chisturile.