| andreipro54 a întrebat:

Buna ziua. Am inceput de scolioza si mi s-a format o cocoasa extrem de urata dupa gat chiar si cand stau drept.Va rog mult imi puteti spune ce sa fac? exista vreun medic specialist unde sa ma duc, ce as putea face pentru remedierea posturii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un medic de oase, care te poate consulta si trimite la gimnastica medicala, chinetoterapie sau chiar la un chiropractor.
TI se va arata totodata cum sa stai corect si la nevoie ti se va pune un corsaj care sa-ti tina spatele drept.

Inotul ajuta enorm cat si sportul afara, in aer liber.

Statul pe computer este deja interzis, fiindca coloana o ai stramba de la stat in fund cu orele, in pozitii schimonosite care ti-au nenorocot coloana.

Se doarme pe podea, pus o patura jos pe podea si perna si dormi acolo, cel putin 1 an de zile. banuiesc ca dormi pe o canapea sau un pat foarte maole, de aici si intretinerea coloanei strambe.

| StoicAnalysis a răspuns:

Mergi la medicul de familie si explica problema asta. Nu pe TPU.

| LisaJulie a răspuns:

Pentru remedierea posturii îți trebuie ore de sport și masaje și postura se îmbunătățește cu inot

| Cipi1212 a răspuns:

Probabil te va îndruma medicul de familie.

| sweetys a răspuns:

La neurologie, cel mai probabil in urma unui rmn iti vor da exercitii de chinetoterapie, asta daca nu sunt alte complicatii.