| Lauramee a întrebat:

Buna ziua. Am la nivelul gatului gen pe partea dreapta chiar pe os un fel de galma da nimic sesizabil, credeam ca e ceva intercalat vena acolo. Stie cineva ce doctor se ocupa de asa ceva? Adica asa pare senzatia cand atingi ca ar fi ceva acolo intercalat da ma repet nu sesizabil nu se vede umflat sau ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Și eu am gâlmă. Nu cred că este ceva de care să te îngrijorezi.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Dacă îl poți mişca, e ok. Dacă poți să muți de colo colo cu gâlma. Dacă nu trebuie să vezi un ORL.

Ai vreo infecție pe buze sau în gură? Herpes? Vreun abces? Atunci poate fi un nod limfatic reactiv.

| Lauramee explică (pentru StudentLaMedicina):

Dermatologul se ocupa de asa ceva?
Pt ca am uitat sa intreb azi cand am fost
Iar medicul de familie mi-a zis ca ar fi ganglion de la raceala da n am avut raceala sau ceva iar analizele si restul au iesit ok si sa fac ecografie de tesut moale da doar cu bani e aceea si cine ar citi-o ce doctor ce specialitate?
Mentionez ca acum e ok anul trecut ma durea si simțisem eu asa ca palpasem din greseala acolo si nu stiam ce e
Eu credeam ca e vena intercalata ca am tot avut in zona aia. Pe partea dreapta pe gat cativa cm in jos de la scalp. Nu e neaparat ca pot sa l misc pare asa un pic mai umflat osu acela

| Lauramee explică (pentru StudentLaMedicina):

Nu am niciun abces sau etc
Acum recent am avut ceva dureri la nivel mandibular si acum mai am cand misc gura am inteles ca ar fi măselele de minte am fost la dentist dar inca n am scos pentru ca mi-a dat crema mi-a facut ceva spalaturi etc si daca n a mai durut ca la inceput n a scos dar chestia asta la gat e dinainte. Doar cand incerc sa masez sa vad ce e cum se simte, simt ca ar fi ceva durere, dar in rest nu

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Lauramee):

Atunci asta e explicația. Nodul ăla limfatic s-a umflat şi a reacționat la inflamația de la măsele. Nu e nevoie să fie un abces, este destul să fie ceva activitate.

Sunt de acord, este un ganglion.

Este un specialist ORL care se uită la ganglioni la cap şi gât.

| Lauramee explică (pentru StudentLaMedicina):

Pai si era dinainte de acele dureri sau aparitii de masele asta zic deci cum de acolo de la
Dinti e problema daca a fost dinainte? Iar dermatologul credeti ca ar fi ajutat?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Lauramee):

Nu este un dermatolog, este un doctor ORL. Sunt două specializări diferite.

Măselele de minte creează inflamație înainte să erupă. Nu e nevoie de mult să se umfle ganglionul.

O să îți treacă în câteva zile.

| Lauramee explică (pentru StudentLaMedicina):

Eu doar intrebam daca puteam sa intreb dermatologul despre asta cand am fost? Deci doar un doctor orl? Altul nu? Si ca update gen acum si si ieri daca l am tot masat, acum cand pun mana pe el se simte asa altfel gen durere ca si cum e inflamat acolo cand apesi

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Lauramee):

A scuze, nu am sesizat că asta e întrebarea. Da orice doctor ar trebui să ştie. Dar faptul că doare, îl poți mişca, deci e mobil, îmi spune că e un nod reactiv. Deci ok. O să îți dispară în maxim o săptămână dacă ai răbdare.

| Lauramee explică (pentru StudentLaMedicina):

Daca am masat acolo acum cand pun mana se simte gen cum am zis altfel, gen o durere ca si cand apesi pe un cos inflamat, asa a fost si ultimata data iar apoi s-a retras
Doctorul dermatolog am
Intrebat ulterior si a zis ca nu avea ce sa mi faca
Dar poate o trimitere?
Da am uitat sa intreb cand am fost dupa cum am zis

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Lauramee):

Da se retrage şi revine. Aşa e cu nozii reactivi. Nu ai de ce să mergi la specialist pentru un nod mobil şi dureros. Dacă era mare şi imobil şi nu te durea, puteai să te gândeşti altfel. Aşa încearcă să te concentrezi pe altceva şi să nu mai masezi. O să îți treacă în câteva zile.

| Lauramee explică (pentru StudentLaMedicina):

Pai si de ce este asa? Adica de ce cand masez devine altfel durerea si daca nu masez pur si simplu se simte mai umflat acolo locu fata de cealalta parte a gatului adica ma repet nu e ceva sesizabil dar nu inteleg de ce a ramas asa gen sesizabil cand atingi acolo

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Lauramee):

Pentru că este reactiv acum. Nu este reactiv în partea cealaltă a gâtului. De multe ori nu ştim exact de ce un nod a devenit reactiv. Poate este o inflamație pe care noi nici măcar nu o realizăm.

| Lauramee explică (pentru StudentLaMedicina):

Am inteles dar v -am zis cand masez parca doare si cand ating acolo e altfel senzatia. De aceea nu inteleg, in rest pana acum era mai retras dar tot o idee sesizabil la atingere dar fara gen cum se simte acum cand ating senzatia