| Mirkutza99 a întrebat:

Buna ziua! Am o întrebare.
Am ovare micropolichistice ( am fost la ginecolog tocmai fiindcă menstruația îmi venea mereu o data la 2 luni). Am făcut si analize si mi-a ieșit un nivel scăzut de progesteron astfel încât doamna doctor mi-a prescris sa iau timp de 3 luni 10 zile pe luna din a 16-a zi câte o pastila de Duphaston.
Am luat deja prima transa de pastilute pe care am terminat o acum 6 zile( ceea ce însemna ca sunt in a 31-a zi a ciclului acum) si încă nu mi-a venit menstruația. Întrebarea mea este: ar fi trebuit ca menstruația mea sa se regleze din prima luna si sa îmi vina de luna aceasta sau abia la finalul tratamentului se va regla? Sunt destul de îngrijorată pentru ca ma gândesc dacă nu are efect acest tratament… ma adresez in special fetelor care au luat acest tratament.
Va Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aceste intrebari trebuie sa i le pui doctoritei tale care ti-a dat pastilele poti avea reactii adverse, ea trebuie sa stie asta si daca nu merg pastilele astea o sa iti dea altceva, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Tratamentele de reglare a ciclului menstrual pot dura cateva luni sau cativa ani, in functie de corpul fiecarei femei si trebuei sa ai rabdare ca sa inceapa sa functioneze, ca nimic nu s evindeca sau regleaz aintr-o luna sau doua, avand deja ovare polichistice.
Ti-as recomanada sa-ti schimbi dieta de mancare, fiindca ovarele polichistice se formeaza in ani multi, din cauza mancarurile nesanatoase pe care le inghitim.

| alisa201921 a răspuns:

Buna. Vă doriți o sarcina? Am primit in așa zile tratamentul cu duphaston pentru a menține cică o sarcina, la mine din păcate fără rezultat. Dacă vă doriți și aveți întârziere faceți un test. Din ce văd pe grupuri la fete vine și dupa 14 zile.