| 00000000000000000000111111111122222222223333333333 a întrebat:

Buna ziua am o intrebare? daca s-a umflat maseaua nu se poate scoate nervul? sau in cat timp se dezumfla ca doare foarte tare. oxacilina de 500 la 6 ore.cu acest medicament se dezumfla sau nu? va rog un raspuns.am fost la doctor si mi-a dat oxacilina dar nu mai am rabdare pentru ca doare tare asa umflat..se poate sparge punga de puroi sau nervul. faceti-mi legatura cu un stomatolog va rog ca maine i sambata si doctorita nu este la cabinet

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Iti trebuie un antibiotic pentru a combate infectia. Cand maseaua e afectata, anestezicul nu isi face efectul, de aceea se recomanda antibiotic puternic, pentru ca infectia sa dispara. Ulterior, se poate interveni de catre stomatolog asupra problemei.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Baga Ketonal si antibiotic, se dezumfla si luni jos cu nervul.

| Holy2010 a răspuns:

Nu avem cum sa-ti facem noi legatura cu un stomatolog. Mergi la unul care se ocupa de urgente! Antibioticul cine l-a prescris sau il ieiasa de capul tau? Doar de la antibiotic nu are cum sa-ti treaca durerea sau inflamatia in doua zile...ai nevoie de antiinflamatoare.

| MaybeJustMe a răspuns:

Nu iti sugerez in timp ce ti-e umflata.