| Piciuuu a întrebat:

Buna ziua! Am o intrebare legata ce sangerarea nazala. Cand ma agit sau UNEORI cand este prea cald si uscat afara imi curge sange din nas. Anul acesta ma duc in vacanta in Turcia, unde marea este sarata si vreau sa va intreb daca ma ajuta apa cu chestia asta. Cand ma uit atent in nas se vede o mica,, taietura". Am auzit si de metoda cauterizarii, dar sincer imi este frica????. Asa ca poate apa sarata a marii ma poate ajuta temporar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca iti curge sange cand stai la soare, corpul iti spune clar ca NU ai voie sa te expui la soare sau sa stai in calduri foarte mari, deci evita cu orice pret sa umbli prin soare, sa stai la soare, sa stai in canicula.
Apa marii NU ajuta la cauterizarea nasului, de altfel tu nu ai o problema cu nasul ci la cap, din cauza caldurilor excesive si a expunerii al soare se pornesc hemoragii nazale care iti scad presiunea arteriala.

| KovacsB a răspuns:

Cauterizarea inseamna ca iti baga un betisor din ala de urechi in nas cu o substanta si gata, de cele mai multe ori este ca apa de ploaie nu are niciun efect dar macar la a doua sedinta functioneaza si nu te mai murdaresti de sange din orice.