| claudiu_5610 a întrebat:

Am o problema. Bunica mea sufera de o boala numita glaucom si diabeat zaharat. Stie cineva ceva care sa o poata ajuta sa vada sau macar sa distinga lucrurile? Orice! nu conteaza cat costa. o proteza un transplant ceva? Va rog... Are nevoie de ajutor pentru a putea vedea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, pentru glaucomul ajuns in faza de orbire nu exista absolut nici un tratament care sa redea vederea. De aceea e important ca batranii (mai ales diabeticii) sa fie dusi regulat la oftalmolog (macar o data la 2 ani), intr-un cabinet de spital pentru a li se masura tensiunea intraoculara. Astfel, se poate diagnostica precoce glaucomul si se poate trata pentru a nu ajunge la orbire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste aici, iti va fi de folos.
http://www.novaoptic.ro/......etica.html
In josul paginii vei putea afla care sunt metodele de tratament. Sanatate!