| recoba20 a întrebat:

am o problema cu inghititul medicamentelor si acum am de luat ampicilina capsule. Intrebarea mea este daca pot sa deschid capsula si sa beau doar praful? Isi mai face efect? Stiu ca la medicamentele de tensiune de exempli chiar nu-i bine dar nu stiu daca si pentru antibiotice. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jenescu_Ionut_1983 a răspuns:

Capsula respectiva este protector stomacal, ea insasi fiind un medicament care se dizolva treptat inainte ca praful sa fie absorbit de stomac, tocmai pentru ca socul produs de efectul medicamentului asupra absorbtiei intestinale sa fie mai bland. Recomand sa bei medicamentul incapsulat cu un pahar mare de apa/suc. Nu conteaza cata apa bei impreuna cu capsula, astfel vei usura disconfortul. Sanatate!

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca medicul ti-a spus sa bei capsula intreaga ar fi mai bine sa faci asa. Unele medicamente nu sunt indicate deschise.Cand eram mici ne mai deschidea parinti o capsula sa ne dea doar jumatate sau din astea dar nu stiu cat este de ok.Intreaba un farmacist

| Crackman a răspuns:

Balari capsula se dizolva in contact cu apa, ce este praf conteaza.