| mariaaaaa a întrebat:

Am o problema de vreo luna si ceva thinking fratele meu de 8 ani a avut o pereche de adidasi si au fost cam stransi. a mers mult pe jos cu ei, si a facut in talpa o batatura, "un cui".

Nu mai poate calca deloc pe talpa piciorului merge foarte rau si de atunci ne chinuim sa il scoatem dar nici vorba de iesit.

Am luat de la farmacie si plasturi speciali, am incercat si meode naturiste precum bicarbonatul in apa, zeama de lamaie dar pana acum nici un rezultat. am luat si clavusin de vreo saptamana dar tot nimic.

ati patit asa ceva? vreo solutie? tin sa spun ca nu ne-am adresat unui medic, de frica sa nu-l opereze. am inteles ca e foarte dureros daca te taie acolo si iti reapare.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cumpara clavusin, si dupa ce tine piciorul in apa calduta, se aplica local clavusin.Se repeta aceasta operatie de mai multe ori pe zi, si dupa aceea sa incerce sa scoata radacina ci ceva steril.Numai bine!

| Filip23 a răspuns:

Eu am luat o cutiuta mica de crema pentru bataturi, care mortifica zona. Am pus cu o scobitoare pe "cui", si un plasturel. Si iar, dupa o zi, si iar. Si sa uscat, pana a iesit la o baie. Dar in timpul asta mergi mai putin, sa nu il misti de acolo. Era ceva ieftin, vreo 3-4 lei, nu mai stiu cum se chema. Dai cateva zile pana se usuca.

| Dema a răspuns:

Poti sa mai incerci cu suc de aloe sau pui chiar frunza la cuiul ala si il legi si lasa-l sa imble cu aloe toata ziua apoi a doua zi sa-si mai lege odata si vei vedea ce efect are ( e foarte buna ) cred ca o sa te ajute. pa, pa

| xname23 a răspuns:

Mergeti la medic! daca este cui trebuie operat.plasturii si clavusinul se aplica pe bataturi mai mici si mai de suprafata. operatia nu e chiar asa rea si daca mergeti la un doctor bun nu va mai avea probleme.

| fericitaaaa a răspuns:

SI eu am avut aceeasi problema si nu am gasit niciun remediu