| Wordofthat999999 a întrebat:

Am o problema serioasa cu mine si nu stiu ce sa fac ma simt aiurea si prost mereu, pentru mine lumea e aiurea mereu simt ca nu voi avea niciun viitor nimeni nu-mi este alaturi, intru in panica repede delirez eu am psihoza... am fobii sociale si o frica mare de raletii intime si de orice chestie si frica de abandon, urăsc sunt furioasa pe toata lumea nici tigarile nu ma ajua nimic, intru in depresii ma simt naspa in societate offf incerc sa-mi revin dar nu pot oameni buni deloc! Am incercat orice dar nu pot si nu pot scapa de asta ma chinuie rau de tot sad Ce ma fac?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am fobii sociale si o frica mare de raletii intime
asta deja stiu si eu, nu am avut intentia sa imi bat joc de tine, tu esti o fata frumoasa care merita o viata frumoasa, de ce nu mergi la un psiholog sa vezi de tine, nu e bine asa, e foarte bine ca esti constienta de chestiile astea, am sa vorbesc cu cineva daca esti din Bucuresti? daca esti zi-mi

| Freya1 a răspuns:

Stiu si eu o persoana care avea anxietate generala si atacuri de panica exact aceleas simptome ca si tine.A fost la un psiholog dar doar la umplut de pastile care ii facea somn si care i-au provocat dependenta.Singura solutie e sa incerci sa iesi cumva cu ajutorul cuiva in societate si sa iti faci prieteni sau o prietena buna care sa te intelega si sa nu te lase niciodata singura cand mergeti undeva.Iar mai tarziu o sa iti faci si un iubit la care sa ii spui despre problemele tale si sa te sustina si incet vei avansa

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Am lipsit, macar o zi, din lumea ta virtuala?

| Caro34 a răspuns:

Scumpa mea, fii linistita, daca deja stii ce ai, o parte din problema e deja rezolvata. Viitorul tau e sigur unul minunat insa trebuie sa lupti si sa nu te dai batuta. Ce rost are sa te panichezi atat? Iesi cat mai mult in societate, fa-i sport, ai mereu o ocupatie, mananca sanatos, dormi suficient, bea zilnic cate 2 - 3 cani de ceai de lavanda, marar, sunatoare. Cand vei intalni un baiat rabdator, bland, magic, iubitor si special vei fi rezolvata si cu fobia de relatii intime; de ce ti-e frica? De iubire? Ea este cel mai magic sentiment si toti ne rugam sa-l avem mereu in sufletul nostru si sa gasim pe cineva cu care sa-l impartasim; oare daca ar fi ceva asa de aiurea, crezi ca am mai vrea sa-l mai impartim? Nimeni nu te abandoneaza, aici gasesti mereu pe cineva 24 din 24 cu care poti vorbi, ce vrei tu, aici suntem peste 1 mil. de oameni care mai de care mai amuzanti, mai inteligenti, mai spirituali; are vreun rost sa-ti bati capul? Poti dialoga cu oricine, poti citi lucruri super dragute, ne poti scrie, ce rost are sa fii in depresii? Viata asta e asa de draguta ca eu mi-as mai cumpara cateva numai sa nu se termine niciodata! Tigarile nu sunt o alinare ci o imbolnavire precoce si o moarte rapida; de ce nu vrei sa le schimbi cu: un suc de pere delicios, o prajitura cu savoare de vis, o placinta cu branza delicioasa... off, si ce bunatati sunt in aceasta minunata viata care abia asteapta sa fie savurate! Fa-ti un abonament la o sala de sport si lasa acolo toate tristetile sa faca sport mult timp - tu poti ramane o ora, apoi du-te in parc, vezi micutii dragalasi care se joaca; urmareste-i un timp... apoi revino acasa si scrie-ne ce te-a amuzat la ei? Ce varsta ai? O fata ar trebui sa aiba o multime de prietene cu care sa mai zica una si alta: moda, baieti, mancaruri, delicii, cosmetice etc. etc.; de ce nu-ti faci prietene? Ele te mai ajuta sa scapi de monotonie! Mai trage o fuga si pe la Doamne - Doamne, multumeste-I din cand in cand ca esti o fiinta exceptionala, cere-I ajutorul fiindca se bucura enorm sa te aiba in apropiere-I, apoi El nu te lasa la greu! Poti scapa de tot, daca iti doresti acest lucru, mai ales ca ai enorm de multe calitati bune, care abia asteapta sa vada lumina realizarilor! Mai gandeste-te si scrie-ne! Numai bine!

| gratargratar a răspuns:

Sa te faci crestina. Solutia e Hristos.

Răspuns utilizator avertizat