| CuTup3u a întrebat:

Am si eu doua probleme in legatura cu sanatatea mea:

1. De fie care daca mi se pun crampe musculare (aproape la toti muschii corpului), ma trezesc noaptea din somn ca mi se pune o crampa la picior si imi vine sa ma pun pe plans. Din ce cauza mi se pun crampe si ce sa fac ca sa scap de aceasta problema?

2. Mie in fie care dimineata imi miroase gura, ma spal pe dinti de 2 ori pe zi. Ce sa fac ca sa nu mai am probleme cu mirosu guri dimineata?

Multumesc frumos!

Astept niste raspunsuri la intrebarile mele!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine mergi la medicul de familie pentru un consult si cateva analize de sange (pentru a depista cauza crampelor musculare) si la un stomatolog (posibil ca mirosul neplacut al gurii sa fie cauzat de existenta vreunei carii dentare). http://www.i-medic.ro/simptome/spasme-musculare

| pietrean a răspuns:

1.Contracturile la picioare, pot fi de la lipsa mineralelor.Crampele care survin ziua, indica, de cele mai multe ori, o problema de circulatie sau una neurologica.Ar fi bine de luat calciu si magneziu.Crampele care survin noaptea, pot fi din cauza insuficientei renale(foarte rar) sau hipertensiunii.Ar fi bun, potasiul.Consulta medicul si fa-ti si niste analize!
2. Mirosul gurii, poate fi si de la problemele cu dintii(carii) sau gingii(paradontoza).Dar poate fi o problema de la stomac, din cauza diabetului sau ce ar fi mai grav, dar nu obligatoriu, ciroza hepatica.Mergi la medic, pentru ambele probleme, poate au legatura intre ele!

| AnalbagRevine a răspuns:

Vitamina d se metabolizeza in ficat si rinichi, o afectiune cronica a acestori 2 organe iti da hipocalcemia aia de care suferi cu crampe si halena care te supara.

| PamPam123 a răspuns:

Crampele mi se pun si mie..sunt exasperante. De obicei, apar cand lipsesc vitamine sau calciu. Fa niste analize, si aflii. Cat despre miros. dimineata, cam tuturor ne miroase gura.

| purringkitty a răspuns:

1. Crampele musculare se datoreaza hipocalcemiei. Deci ar trebui sa consumi multe lactate dar si sa faci tratament cu calciu + vitamina D + sa stai la soare pentru a favoriza absorbtia calciului in organism.

2. Sa clatesti gura cu apa amestecata cu bicarbonat de sodiu de 2-3 ori pe zi. Daca nu merge, incearca un detartraj.