| alinkeu a întrebat:

am si eu nevoie mare de ajutor.Mama mea este bolnava…are tumoare pe creier…. a facut un RMN si am si rezultatul pe care vi-l voi cita in urmatoarele randuri. Tumoare a aparut cel mai probabil de la locul de munca (tipografie) unde sunt masinarii foarte vechi. Evolueaza foarte repede. I-a afectat déjà nervul optic si si-a pierdut vederea.Acum este internata la clinica Obregia din Bucuresti.Am vorbit cu doctorii si au spus ca riscul este extraordinar de mare de a deceda pe masa de operatie.Impreuna cu tata trebuie sa i-au o hotarare fiind necesara semnatura.

RMN:

Examinare:RMN CEREBRAL SI ANGIO NATIV SI CU SUBSTANTA DE CONTRAST.

Rezultat:Voluminoasa masa tumorala de etaj mijlociu al bazei de craniu, ce ocupa sinusul sfenoidal si se extinde in fosa pterigopalatina stanga, fosele nazale, sinusl maxilar stang, orbita stanga, celulele etmoidale posterioare si medii, sinusurile cavernoase sis pre fosa temporala stanga.Aceasta prezinta usor hipersemnal T2 si izosemnal T1 cu substanta gri, este usor neomogena si se incarca moderat postcontrast. Ocupa loja hipofizara si se extinde supraselar, comprima chiasma optica si o deplaseaza cranial.Inglobeaza carotidele interne, intra- si supracavernoase pe care le colabeaza si deplaseaza cranial tija hipotalamohipofizara care apare ingrosata. Portiunea intraorbitara deplaseaza si comprima muschiul drept extern si nervul optic stang.Antreneaza acumulare de secretii in sinusurile maxilar si frontal de partea stanga. Voluminoasa masa tumorala situate in spatiul parafaringian drept, in contact cu arterele carotide drepte, avand hipersemnal T2 si gadolinofilie moderata.Aceasta masoare 20/16 m in plan axial.Multiple arii in hipersemnal T2 si FLAIR paranventriculare frontal bilateral.Atrofie corticala fronto-parietala

Concluzie/recomandari:-voluminoasa masa tumorala de etaj mijlociu al bazei de craniu.
-adenopatie tumorala parafaringiana dreapta.
-sinuzita fronto-maxilara.

Acesta este rezultatul…cum spuneam medicii au spus ca este extreme de riscant dar mai stiu si ca doctorii pun de obicei raul inainte.Eu am 18 ani si nu prea stiu eu termenii acestia biologici insa din ce am inteles, daca nu se reuseste sa se opreasca evolutia tumorii va aparea cancerul metafazic. Oricum RMN-ul este facut de vreo 3 zile si doctorii au spus ca vor putea so pereze numai de miercuri incolo (5 ianuarie) si la cat de rapid evoleaza cred ca situatia va fi mult mai delicate decat cea prezentata in rezultatul de mai sus.Mama are 46 ani…Va rog mult ajutati-ma cu pareri…Eu consider ca ar trebui operata pentru a scoate 20-30% din masa tumorii pentru ca acesta ar fi dupa spusele doctorilor cea mai fericita varianta.Am inteles ca se poate face si terapie sau radioterapie…chiar nu stiu insa nu vreau sa vina acasa tot la fel si sa zaca ceva timp iar apoi finalul il stim cu totii…Va rog mult ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, tumora este extrem de mare si implica numeroase structuri extrem de importante. M indoiesc ca are vreo legatura cat de mica cu tipografia.
Nu va evolua dramatic in 5-6 zile. Adica ea a ajuns la dimensiunile actuale in cativa ani buni de zile, nu in cateva luni sau saptamani. Din pacate, pare a avea deja metastaze in ganglionii parafaringieni, deci stadiul este avansat si nu poate fi vindecata. Dar daca poate fi operata si raspunde bine la tratamentul oncologic (chimioterapie si radioterapie) ar putea supravietui in conditii bune chiar un an, un an si jumatate.
Stiu ca ai vrea vesti mai bune, dar nu ti le-as putea oferi decat daca te-as minti. Cred ca situatia este prea avansata ca sa mai puteti ajunge in timp util undeva in strainatate pentru vreun tratament experimental.

| deeeeeebora a răspuns:

Eu as spune ca poti sa te duci sa ceri sfaturi de la un preot/pastor foarte bun, credincios(daca vrei iti pot face eu legatura cu unu' il stie toata Romania)roaga-te si cere Lui Dumnezeu sa preia El controlul asupra vietii voastre si sa va mantuiasca(inclusiv pe mama ta). poate Dumnezeu nu ti-a luat-o inca pentru ca va da timp sa va intoarce-ti la EL.nimic NU-I INTAMPLATOR! http://www.youtube.com/watch?v=Hhh6XhkkAL8 sanu uiti ca El niciodata nu va inceta SA TE IUBEASCA! multa dragoste!

| cici a răspuns:

Cand esti disperat si nu stii la cine sa apelezi, sfatul meu ar fi sa te indrepti catre rugaciuni la maica domnului.nu sunt prea religioasa, dar stiu ca minuni exista si toate ne sunt date pentru intoarcerea noastra spre d-zeu.fiindca nu pre mai este timp citeste' paraclisul maicii domnului -grabnic ajutatoare' si 'acoperamantul maicii domnului', pentru a se gasi o solutie salvatoare si sa treca cu bine pe masa de operatie.eu am apelat la aceste rugaciuni. ele au putere dar trebuie sa avem incredere si credinta.este f greu prin ce treci acum dar d-zeu lucreaza prin oameni.mergi la o biserica unde au icoana facatoare de minuni a maicii domnului.altceva nu ma pricep. o sa ma gandesc la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu un prieten care are o prbl ceva mai grava decat a ta cu mama lui, iar el a incercat la o clinica din Turcia si mama lui se simte ceva mai bine! Doctorii i`au spus ca pana la Craciun o sa moara, vreau sa spun ca mama lui la ora actuala este inca in putere si destul de optimista! pana sa ajunga in Turcia avea vedenii, numai constientiza cateodata... a fost rau de tot...acum si-a mai revenit! incearca si tu la turci.nu stiu ce sa-ti zic mai multe, o sa ma interesez de clinika cum se numeste si o sa-ti spun, insa vreau sa te anunt ca este foarte scump tratamentul de acolo, cateva mii de euro lejer! imi pare rau pentru tine

| alinkeu explică:

Ok...ms frumos pentru raspuns

| alinkeu explică:

Nu cred ca este vorba de ani de zile.mama se vaita de dureri de vreo 4-5 luni iar acum o luna a fost aici la buzau si si-a facut analizele si i s-a spus ca nu are nimic, iar medicul de familie i-a prescris antibiotice pentru ca are si acum ganglionii umflati...atunci dupa ce a luat antibiotice s-au retras insa acum de curand au aparut din nou.in seara de craciun i-a fost rau de tot... a inceput sa nu mai vada cu un ochi iar acum dupa 6 zile deja nu mai vede deloc.cam asta este situatia