| Anonim58042 a întrebat:

am si eu o fata si de 3 zile mi-a spus ca o doare burta si astazi trebuie sa ii vina menstruatia, iar in afara de asta o doare burta si dupa ce mănânca iar astazi nu a putut manca deoarece spunea ca ii vine sa vomite, sa fie din cauza ca urmeaza sa vina menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, a mincat ceva care nu i-a cazut bine, ce a mincat? Sarmale, piftie?

| Anonim58042 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sarmale

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anonim58042):

De acolo i s-a facut rau, de la carnea tocată, numai suportă ficatul lucrurile astea sarmale piftie cîrnati si alte lucruri grele.Acum îi trebuie asa: Supă brînză de vaci, pîine prăjită pana se regleaza digestia.

| anonimg a răspuns:

Eu zic să contactezi medicul de familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil. Fa ceva lichid si nu o forta sa manance. Pireu e ok

| Sekim a răspuns:

Nu sunt absolut sigur de chestia asta, pe subiectul asta nu prea ma pricep dar, din ce am auzit pe la unele fete, cand trebuie sa vina menstruatia te doare burta ( la fiecare persoana se manifesta diferit, se poate sa te doara capul etc. ). Tinand cont ca la fiecare persoana asta se manifesta diferit, starile de voma si durerea de burta mi se par normale. Exista pastile pentru burta si pentru starile de voma. Recomand sa pui intr o sticla de apa, de 2, 5 apa fierbinte si sa stea intinsa in pat pe o parte, cu sticla de apa pe burta, va calma durerea, cel putin temporar ( pana se raceste apa ). Am mai dat sfatul asta si la alti oameni si a functionat, sper sa fie cazul si aici.

| Adrian5575 a răspuns:

Burta poate sa o doara si de la menstruatie. Starea de voma poate sa fie ceva indigestie, in perioada asta mancam de toate, sarmale, piftie, salata boeuf, friptura etc. Eu pentru indigestie beau ceai de musetel, asa mi-a recomandat medicul de familie.

| Anuket a răspuns:

Da. O pastilă de durere și atenție la ce mănâncă, maioneza, fructele precum citricele sau strugurii pot cauza greață respectiv diaree. Cel puțin asta a fost la mine, dar ea trebuie să vadă ce nu-i priește ei.
Dacă durează mai multe zile nu este bine.