| pyry a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare am facut 2 teste de sarcina mi-au iesit pozitive am mers sa imi fac analize la sange si mi-au iesit negative am revenit acasa si am facut cel de al 3 test si tot pozitiv a iesit CM nu mi-a venit am intarziere de 2 saptamani ma doare burta mijlocul am o scurgere albicioasa ca albusul de ou si imi curge si pieptul cand apas un pic mai tare ce este de facut este posibila o sarcina extrauterina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte posibila o sarcina extrauterina. urgent la medic, ai nevoie de o ecografie cu sonda transvaginala.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce este de făcut?
Mergi la ginecologie!
La sarcina extrauterină, în primele 3 luni de sarcină este prezentă și menstra.
Tu nici măcar nu știi ce este sarcină extrauterină!
Înainte de sarcină există metode contraceptive.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Testul de sarcina nu detecteaza sarcina extrauterina, posibil sa fie sarcina normala, du-te la un ginecolog

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că este vorba de o sarcină extrauterină.

Cel mai probabil, testul de sânge NU a fost efectuat "corect"...
DEPINDE şi cât timp a trecut de la contactul sexual la care a fost fecundat ovulul.

În general, testul de sânge beta HCG depistează o sarcină doar din săptămâna a 3-a, în timp ce testul de urină o poate depista mai repede.

Mai aşteaptă o săptămână şi apoi REFĂ un test de sânge HCG, preferabil la un laborator SERIOS ( spre exemplu, la Synevo ) - vezi linkul :
http://www.synevo.ro/hcg-total/

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Repeta analizele la alt laborator. Cred ca nu au fost atenti (ca de obicei, ce sa zic!), apoi mergi la ginecolog.

| pyry explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru sfat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cu sigurant esti insarcinata.
Mergi la ginecolo si poate nu ar fi rau daca ai repeta analizele.
Te pup!

| PwNZ a răspuns:

Da,cel mai probabil.