Întrebare recomandată | ALEXANDRA1356 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Am fost acum 3 saptamani la un control ginecologic, deoarece aveam dureri in partea stanga jos, si am fost diagnosticata ca avand un chist ovarian dimensiuni de 38/32mm. Am facut tratament cu anticonceptionale Diane-35 si niste pastilute spaverin. Mi s-a spus sa revin dupa menstruatie la un nu control. si am fost ( dupa doua saptamani ), iar la ecograf, mi s-a spus ( am si vazut ) ca in loc sa se micsoreze sau macar sa ramana la fel, acesta s-a marit, avand o dimensiune de 58/45 mm. ( structura omogena ). ( mi se pare ca a crescut destul in doar doua saptamani. )
Am fost trimisa sa mi se ia sange pentru analiza, si dupa sa revin iar la control. ( adica saptamana viitoare urmeaza sa revin ). Si mi s-a mai spus ca este posibil ca pana la urma sa ma bage in operatie...
Voi ce parere aveti? Este necesara o operatie? Adica vreau sa spun ca aceasta interventie, nu ar putea sa aiba urmari mai grave, avand in vedere ca am doar 17 ani?
Sau, care ar fi riscurile unei operatii de acest gen? happy.
Lamuriti-ma si pe mine va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că ai fost diagnosticată cu chist ovarian acum 3 luni ( NU 3 săptămâni )!
Şi, NU ai precizat câte luni ai făcut tratament cu Diane 35...

Iar comprimatele de Spaverin ţi s-au prescris pentru calmarea durerilor.

Totuşi, din ceea ce ai scris aici, eu "înţeleg" că ai făcut tratament cu Diane 35 DOAR 2 săptămâni - ceea ce este o mare TÂMPENIE!

În acest caz, să mergi la ALT ginecolog!
Şi să refaci investigaţiile...

Tratamentul cu AC ( în cazul tău, cu Diane 35 ) se face timp de 2-3 luni!

Efectele NU pot apărea "instantaneu" - adică, după 2 săptămâni.

Iar chistul respectiv NU se poate mări cu 20 mm în 2 săptămâni!

Ceva este DUBIOS în cazul medicului/investigaţiilor respectiv/e!

Iar dacă chistul nu scade după un tratament de cel puţin 2 luni cu Diane 35, atunci se poate prescrie alt AC mai puternic ( spre exemplu, Yasmin ) pentru încă 2-3 luni!

Abia dacă nici după acest tratament NU scad dimensiunile chistului ( sau nu se resoarbe/elimină ), atunci se recomandă operaţia ( chistectomie )!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

Concluzie : mergi la ALT ginecolog pentru o opinie secundară ( şi refacerea investigaţiilor )!

Toate cele bune.

| ALEXANDRA1356 explică (pentru bursuc001):

Doua saptamani. si m-am referit ca am facut tratamentul doar doua saptamani. inca il continui. Am vrut sa spun ca prima data cand am fost la control am fost diagnosticata cu acest chist. iar peste doua saptamani am revenit la control, si mi s-a spus ca s-a marit, avand marimea de 58/45 mm, fiind destul de crescut in comparatie cu dimensiunea initiala. in prezent inca continui tratamentul.

| bursuc001 a răspuns (pentru ALEXANDRA1356):

Da, deci până la urmă am priceput bine că ai făcut tratament 2 săptămâni happy

Într-adevăr, tratamentul TREBUIE continuat şi făcut 2-3 luni ( aşa cum spuneam şi mai sus ).

Iar în cazul în care chistul NU se micşorează/dispare ( în aceste 3 luni ), atunci se poate prescrie alt AC mai puternic ( spre exemplu, Yasmin ) pentru încă 2-3 luni!

Abia dacă nici după acest tratament NU scad dimensiunile chistului ( sau nu se resoarbe/elimină ), atunci se recomandă operaţia ( chistectomie )!

Multă sănătate.

| Danzell a răspuns:

Du-te si opereaza-te. Riscuri nu stiu sa fie.
Chiar nu ai de ce sa te sperii. faci operatia si gata. mai bine mai devreme decat mai tarziu. Cu cat acel chist creste cu atat poate aparea posibilitatea blocarii circulatiei sangvine in acea zona, si implicit poate duce la infertilitate in partea in care se afla chistul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o prietena care s-a operat de chist ovarian si a facut copii dupa aceasta operatie, ca orice interventie chirurgicala are si un risc acestea fiind mai mari sau mai mici in functie de problemele pacientului si de pacient, iar chisturile ori se opereaza ori trebuie tinute sub control, ducandu.te regulat la medic. locul operatiei doare cateodata chiar daca a trecut ceva timp de la interventia chirurgicala.acum depinde de fiecare persoana, dat fiind ca esti foarte tinerica nu cred sa ai vreo problema dimpotriva totul poate decruge foarte bine si cu buna recuperare si cicatrizare. toate bune si multa sanatate.

| Dlkee a răspuns:

Mmmh, da este buna operatia. Auzi, acum am si eu o intrebare : Cand imi venea ciclu, aveam dureri jos, la ovare, si cand am fost la doctor, la spital, mi s-a spus ca am apendicita, m-am operat de apendicita, si dupa la urmatoarea menstruatie, ma durea decat ovarul stang, cel drept nu, oare cel drept nu ma mai doare de la operatie? Ce ar trebui sa fac ca si pe mine ma doare jos in stanga, stiu sigur ca ovarul este acela.Dar mie nu mi-a spus nimic ca as avea ceva la ecografie. doar apendicita, straight face. Cel mai bine e sa te operezi, pentru ca nu doare, in operatie stai cel mult 10 minute. Mergi la Grigore Alexandrescu, sunt medici foarte buni. De asemnea Toli Patrancus, este doctora care m-a operat de 2 ori, la rinichi, si de apendicita. Succes :*

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Categoric fa operatie(cunosc o persoana care a avut aceeasi problema), recomand cu laser, nu doare asa mult, nu raman cicatrici mari si recuperarea e mult mai scurta...nu e bine sa mai amani, risti pe viitor alte complicatii.
As recomanda sa faci in Bucuresti la Spitalul Panait Sirbu(maternitatea Giulesti) medicii sunt foarte profesionisti, insa nu stiu de unde esti.

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa parcurgi ghidul menstruatiei creat de cei de la chilotis.
https://chilotis.com/

| Lavinia7386 a răspuns:

Parerea mea este ca este buna operatie.Si eu am avut aceasta problema doar ca la mine s-a micsorat. Daca tot creste si nu te operezi o sa fie complicatii mai incolo, incepe sa apese celelalte organe. Riscurile operatiei nu prea stiu, insa nu o sa fie probleme pe viitor cand o sa vrei sa ai copii. Toate cele bune :*