| Hfhdjdndndn a întrebat:

Bună ziua, am și eu o întrebare. Daca nu sunt alergică la amoxicilina exista vreo posibilitate sa fiu alergică la augumentin?
Am de luat un gram de augumentin la 12 ore voiam să știu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Citeste prospectele la ambele medicamente si vezi daca au aceeasi substanta de baza.
Dar daca stii ca nu ai alergie la anumite substante medicamentoase, de ce iti faci probleme?

| Hfhdjdndndn explică (pentru darrio2007):

Eu nu am alergie la amoxicilina dar el mai are un compus acid clavulanic în cantitate de 3 ori mai mică decât amoxicilina pe acesta nu l-am luat niciodată

| relian a răspuns:

Posibilitati exista, atita timp cit nu ai mai luat acel medicament niciodata, nu ai de unde stii ce efecte poate avea, ma refer efecte secundare, poate sa aiba, poate sa nu aibe, asta o sa vezi dupa ce o sa folosesti.

Nu ai cum sa faci teste la orice chestie o iei, maninci sau mai stiu eu ce.
Si eu am luat medicamente ce nu le luasem niciodata in viata, la unele am fost in regula, la altele, am avut ceva experiente neplacute, dar tii minte, eventual notezi si pe viitor eviti sa foloseste produsul respectiv.

| ioana748 a răspuns:

Dacă nu sunteți alergica la ampicilina și penicilina, puteți lua.
Însă puteți testa cu o cantitate mica întâi si vedeți în câteva ore dacă apar reacții, gen erupții cutanate.
Nu cred, dar pentru liniștea dumneavoastră puteți încerca.

| Standt a răspuns:

Augmentin este amoxicilina. Citeste prospectul pe net.
Daca nu ai avut reactii pana acum, nu esti alergica nici la substantele adjuvante.