| Bogdan76 a întrebat:

Buna ziua, am și eu o problema, de 3ani de zile de când bunica a suferit un accident vascular cerebral am inceput sa beau in primii doi ani 2, 5l de bere pe zi. Acum am ajuns sa beau zi de zi in 3-4ore seara și 5litri, efectiv nu mai mă pot opri, daca mă opresc după 22 de ore cam așa o iau razna, înjur familia, sunt agitat, transpir incontinuu, tremur, mă doare capul, e îngrozitor. As vrea din tot sufletul sa nu mai beau dar efectiv după 22 ore sunt foarte agresiv cu oricine, sunt agitat, mă doare capul, am anumite imagini in cap, incep sa nu mai vad bine, nu stiu ce sa mai fac efectiv. Și asta după 20-22 ore de la ultima băutură.Am 19ani la 16m-am apucat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De cand bunica ta s-a imbolnavit trebuia sa tai de tot alcoolul ca sa fii intreg la minte si sa o poti ajuta, ca-n felul asta arati ca nu-ti pasa de ea si de suferinta ei, odata ce te ametesti cu alcool, ca sa-ti fie doar tie bine si sa uiti definitiv de baiata bunicuta si de problemele familie.

Este rusinos sa ajungi in halul asta, in loc sa ajuti si sa-ti pese de familia ta.
Dar ma rog, esti major si daca ai ales sa ajungi alcoolic si sa mori de tanar facand o ciroza alcoolica (cancer al ficatului), nu te poate oprii nimeni.

| johnnny123 a răspuns:

Nu există niciun mod mai delicat de a o spune: ești alcoolic.

Faptul că ai 19 ani este în același timp o veste bună și o veste proastă. Este o veste bună pentru că, fiind tânăr, organismul încă poate să te ajute. Este o veste proastă pentru că ți-ai distrus cei mai frumoși ani ai vieții.

Caută urgent ajutor de specialitate, altfel lucrurile vor deveni din ce în ce mai rele.

| adryang78 a răspuns:

Ai reacții de sevraj, ceea ce înseamnă că deja ai nevoie de ajutor de specialitate. Ai o problemă care se poate rezolva, iar primul pas către rezolvarea ei l-ai făcut deja - ai conștientizat-o.
Al doilea pas este să accepți că ai o problemă, și pe acesta l-ai făcut deja, altfel n-ai fi cerut ajutorul aici.
Al treilea este să înțelegi că este o problemă cu care oricine se poate confrunta și să nu asculți vocile critice care îți fac mai mult rău decât bine. Atunci când ai o boală, o tratezi, nu trebuie să-ți fie rușine cu ea.
Sunt clinici de specialitate, grupuri de ajutorare, trebuie doar să vrei să găsești rezolvarea.
Succes și sănătate multă!

| Roxette909 a răspuns:

Tremuratul și durerile de cap sugerează o dependenta de alcool, sevraj cum este și la droguri, mergi te rog la un specialist, sunt grupuri din astea anonime chiar și gratis, dar totul pornește din voința ta! Atata! Te rog sa faci ceva cu asta pentru ca băutura a distrus multe vieți, am și în jurul meu persoane de genul și au devenit alte persoane! Însănătoșire grabnică! Dumnezeu sa-ti lumineze mintea.