| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema.De cand bunica mea a suferit un infarct, am inceput sa fac frecvent atacuri de panica. Ajunsesem intr-un timp sa nu mai ies din casa, mi-era frica sa socializez, mi-era frica de caldura sau frigul de afara, de vreo situatie care sa-mi provoace atacul. Faceam tahicardie, nu aveam aer...simteam ca in orice moment pot sa mor. Dupa aproape un an, au aparut alte simptome... extrasistolele! A mai trecut un an, eu apar foarte des pe scena, fac dansuri, cant si chiar daca nu arat, ma consum enorm, fac tahicardie si din ce in ce mai multe extrasistole.Am scapat oarecum de atacurile alea puternice de acum 1 an, dar am in permanenta teama de aparitia extrasistolelor, mi-e frica sa beau cola, cafea, sa urc scari, sa merg la munte, sa beau un pahar de bere.cu alte cuvinte.nu ai pot fi omul normal care eram odinioara.Sunt intr-o continua stare de agitatie si teama! Cateodata simt ca cedez. Extrasistolele, tahicadia si senzatia de sufocare imi `omoara`toate momentele frumoase.Am fost la controale la cardiologie si nu am nimic fizic.si totusi eu nu sunt bine! Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Bitzy a răspuns:

Hei! Îmi pare rău pentru această situație dar poate fi ceva trecătorhappy
În primul rând nu suntem "noi" în măsură să îți dăm sfaturi sau să te criticăm.Dar vreau să îți propun ceva:
1. Încearcă să eviți persoanele bătrâne *deoarece ele sunt mult mai predispuse la boli ce te pot speria*
2.Mergi la un psiholog.Sigur te vei liniști.Problema ta nu e fizicăhappyProblema ta ține de interiorul tău!
Alege psihologul cu grijă. Într-ul fel acest psiholog este remediul tăuhappy
Nu e nimic grav să te duci la psiholog.Psihologul e o persoană, un prieten.Eu m-aș duce la psiholog chiar dacă nu am probleme grave!laughing
Sper că te-am ajutat!
P.S.: Dacă nu sunt prea indiscretă... Câți ani ai?:S:*

| oany a răspuns (pentru Bitzy):

Mersi pentru sfat...am 20 de ani.fac 21!

| oany a răspuns (pentru Bitzy):

Mersi pentru sfat! Am 20 de ani...merg pe 21!

| Bitzy a răspuns (pentru oany):

Cu plăcere!happy
Mulți înainte!big grin

| PsyhoLynxLynx a răspuns:

Cred ca ai avut una atac de panica la moartea bunicii tale.
Poate ma asculti poate nu dar cred cai cel mai bun sfat.
Du-te la biserica si spune-i parintelui, daca nu accepti sfatul asta til dau si pe al doilea care nu e asa de bun.Du-te la psiholog.

| oany a răspuns (pentru PsyhoLynxLynx):

Da...bunica mea nu a murit in urma infarctului, este in viata si acum, dar eu am ramas marcata de perioada aia si de faptul ca ni se poate intampla oricand ceva.la inima! Mersi de sfat!

| florinelh a răspuns:

Sa stii ca berea chiar te ajuta in privinta atacurilor de panica. berea este un calmant de exceptie. Dacă eşti în plină criză de nervi şi nu te mai poţi controla, sau dacă inima îţi bate năvalnic, ori eşti pe punctul de a face un atac de panică, bea un pahar de bere, cu înghiţituri mici şi rare. la mine isi face efectullaughing si fi mai optimist si incearca sa razi mai mereubig grin