| GoogleUser a întrebat:

Buna Ziua! Am si eu o problema foarte mare. Mai exact, am probleme cu creierul (nu stiu daca este anxietate), care persista de foarte mult timp. Problema mea este ca mai mereu sunt confuz si dezorientat in ceea ce fac, nu pot sa fiu atent la un lucru anume (desi stiu ce am de facut), imi zboara mintea in alta parte mai mereu (eu fiind in clasa a 12-a, este o mare problema) si am tulburari ale memoriei de scurta si lunga durata, putand sa uit ce am facut acum 2 minute.
Am crezut ca cauza este somnul, insa de 6 luni dorm si ma trezesc la ore regulate, cu cicluri de somn complete si pe o perioada de 7 - 8.5 h pe noapte.
Am zis ca am un IQ foarte mic si de aia, insa am facut mai multe teste IQ, printre care si cel de la MENSA Romania, si am un IQ de 120, este peste medie, si nu ar trebui sa fie aceasta cauza!
Aceasta problema ma afecteaza foarte mult la scoala si in societate, mai ales cand zic ceva, si ma gandesc cu totul la altceva (pot sa ma gandec la numarul 100, si sa zic 200, eu avand impresia ca zic 100). Am Probleme si cu cititul, uneori trebuie sa ma orbesc la un cuvant ca sa-l inteleg!
Insa totusi, am zile in care pot sa gandesc foarte clar, cu o viteza foarte mare, fara sa ma incurc, insa aceste zile sunt foarte rare. Ultima data cand am gandit clar a fost dupa ce nu am dormit o noapte aproape deloc, si am plecat la scoala a doua zi, cand am fost nevoit sa plec si sa merg la medic pentru ca am racit si ma durea gatul, iar in seara aia am dormit doar 6 ore, iar a doua zi gandeam foarte clar, si chiar stiam cuvinte in engleza pe care nu le stiu in mod normal, nistiu ce sa zic, este o problema foarte mare!

Va rog sa ma ajutati doar daca stiti exact o solutie corecta! Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| moshulica a răspuns:

O intrebare pe care am citit-o cu atentie, pusa de un tanar care este intr-adevar peste medie nu numai la IQ ci si la nivelul de cunostinte.

Constientizezi ca ceva nu este in regula si expui f. clar ce anume. Ai face insa o mare greseala urmand vreun sfat dat de oameni carora li se pare ca le stiu pe toate. Intereseaza-te prin cunostinte (tu, parintii tai si ai prietenilor tai), fara nicio jena, cine cunoaste un psiholog BUN. El va putea pune un diagnostic si va indica drumul de urmat pentru a reveni la intregul potential. Stiu ca va fi costisitor si sper ca parintii tai pot suporta cheltuielile. Nu taragana lucrurile. Succes!

| GoogleUser explică (pentru moshulica):

Multumesc mult pentru suport!
Imi este foarte greu sa vorbesc cu parintii, deoarece stiu ca nu o sa primesc intelegerea de care am nevoie, mama mea mereu este nervoasa si cred ca ma va lua peste picior daca o sa-i spun. O sa merg la medic in cel mai scurt timp!

| moshulica a răspuns (pentru GoogleUser):

Mihai, nu e bine sa mergi la orice psiholog (nu este medic) pentru ca si in domeniul asta unii isi stiu bine meseria iar altii si-au cumparat diplomele pe la nu stiu ce facultati particulare. Tatoneaza putin, cauta, nu conteaza una-doua saptamani de amanare. Poate tatal e mai usor abordabil, ai avea totusi nevoie de sustinerea macar a unui parinte.
PS. Daca psihologul va aprecia ca este nevoie de consultul unui psihiatru, atunci e si mai importanta alegerea unuia bun.

| Violleta2022 a răspuns (pentru GoogleUser):

Poti suna gratis la ASOCIATIA TELEFONUL COPILULUI 116111 ci cere sfaturi si consultanta, ei sunt acolo sa te ajute!