| DianaLos a întrebat:

Buna ziua! Am spart un termometru si sunt foarte speriata deoarece nu am gasit varful. S-a rupt in 2 bucati. In restul termometrului a ramas mercur insa cu spatii din cauza ca s-a eliberat presiunea. Mercur nu a curs insa mi frica deoarece nu gasesc varful si ma tem sa nu fie acolo mercur. Am si aspirat si tot nu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Nu e cazul să te alarmezi, chiar dacă a rămas puțin mercur în vârf, nu este suficient încât să otrăvească pe cineva. Oricum, probabil deja l-ai aspirat.