| badisa a întrebat:

am un bebe de 3 luni, l-am nascut cu 3700 kg si 51 cm iar acum are 5 kg si 63 cm, mananca san si ii dau si lapte praf nan 1, nu mananca mai mult de 50 ml la o masa i-am dat si la 3 si 2 ore dar tot atat papa si nu prea ia in greutate. El are si suflu sistolic, credeti ca din aceasta cauza nu prea ia in greutate sau asa e felul lui? Astept raspunsurile voastre.Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dara a răspuns:

Badisa, copilul a luat cam putin in greutate in aceste 3 luni, dar asta nu inseamna ca e de rau. Unii copii pot lua in greutate mai putin. Dar Zazu are dreptate, du-te cu bebele la medic. Pana la 1 an e normal sa mergi luna de luna cu copilul la control, sa fie masurat si cantarit. Cu doctorul care vede copilul te sfatuiesti si in privinta alimentatiei. Sanatate tie si lui bebe si te rog mult, du-te cu puiul sa-l vada un medic!

7 răspunsuri:
| Dara a răspuns:

Badisa, copilul a luat cam putin in greutate in aceste 3 luni, dar asta nu inseamna ca e de rau. Unii copii pot lua in greutate mai putin. Dar Zazu are dreptate, du-te cu bebele la medic. Pana la 1 an e normal sa mergi luna de luna cu copilul la control, sa fie masurat si cantarit. Cu doctorul care vede copilul te sfatuiesti si in privinta alimentatiei. Sanatate tie si lui bebe si te rog mult, du-te cu puiul sa-l vada un medic!

| 31ea a răspuns:

Draga mea cred ca TOT EU si Dara au dreptate pentru linistea ta mergi la pediatru cu bebele, dar nu te stresa ca bebele a crescut 12 cm in 3 luni cam mult sa lungit si nu cred ca suflul sistoloic are legatura cu greutatea, totusi a pus 400 si ceva de grame intr-o luna va urez sanatate si sa cresteti mari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

raspuns sters de utilizator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns sters de utilizator, datorita triplarii raspunsului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa iti spun un lucru, bebelusii la varsta lui trebuie sa mearga cel putin o data pe luna la pediatru(sau la circa), nu trebuie sa astepti sa vezi ce se intampla, daca asa e felul lui sau nu, daca este din cauza afectiunii de care sufera...e.t.c.trebuie sa mergi urgent la medic de cate ori vezi o schimbare (in rau)a micutului. uneori credem, ca noi, putem rezolva singuri, acasa, anumite lucruri cu privire la cresterea unui copil, dar nu ne putem asuma o neglijenta. o "simpla" febra la un bebelus de 3 luni este fatala(de exemplu), o enterocolita sau scaderea in greutate, pot afecta copilul pentru toata viata.si asta datorita neglijentei noastre.mergi urgent cu el la medic, si acesta o sa iti spuna daca copilul este bine sau nu. sfaturile noastre te pot ajuta dar nu EXCLUD vizita la un medic de specialitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In lungime a crescut bine dar greutatea mi se pare mica... cel mai indicat ar fi sa mergi la doctor cu el

| kmarianak a răspuns:

Cel mai sigur este intotdeauna un control medical.
Date informative privind greutatea si inaltimea gasiti aici:
http://www.universdecopil.ro/......-luni.html
Sanatate multa!