| rosewhity a întrebat:

Am un bunic de 63 de ani care are tremor essential doar atunci cand e stresat,obosit sau emotionat.A fost pe la unii dintre cei mai buni neurologi din tara si nimeni nu i.a putut spune nimic sigur.I s.a dat sa urmeze un tratament cu propanorol, si niciun rezultat.Se mai poate rezolva aceasta problema? Cunoaste cineva un medic care stie daca se mai poate face un tratament care sa.l asigure ca scapa de acest tremor? V.as fi recunoscatoare daca m.ati ajuta! Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Empathizer a răspuns:

De trecut nu-i mai trece. Tratamentul are doar rolul sa incetineasca evolutia bolii. Termenul "esential" inseamna ca tremuraturile sunt de cauza necunoscuta. Presupun ca a fost investigat pentru coree si boala Parkinson, ca sa poata fi numit tremor esential.