| GabrielaRoxana0000 a întrebat:

Am zi si o micuta problema si nu prea sunt lamurita de raspunsurile pe care le-am primmit pana acum. Eu mereu, da' mereu cand beau cafea, nu-si face absolut deloc efectul asupra mea. Ba din contra mai rau ma adoarme decat sa ma trezeasca oricat de tare sau slaba as face-o si nu stiu de ce.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cafeaua are alt efect, cafeaua pur simplu face ca hormonul care determina somnul sa numai isi faca treaba, se pare ca la tine hormoul tau isi face treaba prea bine, cei drept cafeaua e buna si pentru creier dar fara zahar, un efect ceva posibil ca are

| CuriousStuff a răspuns:

Dupa consum prelungit cafeaua nu-si mai face efectul. Nici energizantul, nici numic, dupa consum prelungit corpul se obisnuieste cu stimulul. Poti sa bei cate o cafea pe saptamana, cand te simti mai fara vlaga, dar daca bei zilnic nu-si mai face efectul. Renunta la ea, o sa vezi ca o sa te simti mai adormit cateva zile, poate saptamani (depinde si cat timp ai baut) dar dupa o sa poti sa bei o cafea si sa-i simti efectul.
Bineinteles, depinde si ce cafea, sunt cafele bune si cafele nu asa bune. (dpdv al efectului obtinut de pe urma consumului)

| MeForeverAlone a răspuns:

Nu vreau să te dezamăgesc, dar cafeaua nu este băută întotdeauna pentru energia pe care o dă, ci pentru gust, și poate pentru că este la modă.
Dacă vrei să ai energie eu îți recomand ori să mănânci mere ( sau alte fructe care dau energie) ori câteva bucățele de ciocolată, atât cât simți nevoia. Ciocolata dă energie și ajută și la memorie. Majoritatea oamenilor preferă cafeaua pentru că nu îngrașă, dar nu e chiar așa sănătoasă, să bei seara sau de fiecare dată când te simți obosită. Și nici energizantele, acelea conțin cofeină și mult zahăr ( energia vine mai mult de la zaharină, părerea mea, pentru că oamenii devin energici când le intră mult zahăr în sânge ) și își fac efectul numai dacă sunt băute în cantități mari, adică mai multe, știi? Dar de asemenea, sunt și mai periculoase decât cafeaua.
Părerea mea este să mergi pe fructe și ciocolată happy
Baftă!
A, și să bei multă apă între mese. Ajută foarte mult.