| anonim_4396 a întrebat:

as avea 2 intrebari:
1. Am 164cm(14 ani fac pe 17 august) si 55kg. Am citit ca in pubertate baietii iau 9 cm pe an, iar eu, de cand a inceput iarna pana acum am luat 4, 3 cm. Asta inseamna ca pana in iarna 2019 voi avea 9 cm in total?
2. Mai exact, ce vitamine ajuta la cresterea oaselor, deaorece eu vreau sa fiu mai inalt pentru varsta mea? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

1. In primul rand, cresterea in inaltime nu se "ia" de niciunde, ca nu-i molipsitoare, ci stimulata de hrana pe care o mananci zilnic si de sportul pe care-l practici.
Nefacand sport si nehranindu te sanatos, cresterea ta in inaltime, este extrem de lenta.
2. Nu exista vitamine si tratamente care sa-ti determine cresterea oaselor, sau sa te ajute sa cresti in inaltime!
Cresterea ta in inaltime este stimulata hormonal, de hrana bogata in nutrienti pe care trebuie sa o manaci zilnic.
Sportul practicat intens zilnic, ajuta de asemenea, la cresterea in inaltime si dezvoltarea armonioasa a corpului.