| elenalolo09 a întrebat:

Buna ziua as dori as stiu clinici sigure de ginecologie din Bucuresti. (pentru avorturi) si care este cel mai sigur cel prin aspiratie/ chirurgie anestezie locala sau generala

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti studenta la medicina stii ca nu exista avort sigur, ca avortul este o manevra extrem de traumatizanta, efectuata in orb, care lasa sechele definitive.
Mergi la ginecologul tau si sfatuieste-te cu el. Poti incerca sa mergi la Clinica Marie Stopes, acolo o sa gasesti si suport psihologic si poate te ajuta Dumnezeu sa iti pastrezi copilul (pana la urma, cred ca e mai putin rau sa sacrifici planurile tale de viitor decat viata copilului tau)
Daca ai fost violata (spui ca nu ai fost de acord cu intamplarea) anunta politia, ca sa nu mai existe si alte victime.

| Violleta2022 a răspuns:

Clinici sigure?
Ce spui tu fetita, crezi ca sunt clinisi sigure si clinici care glumesc?
Nu fetita, toate, dar absolut toate clinicile sunt obligate de Ministerul Sanatatii sa respecte legea, igiena si standardele impuse.

Fetita, linisteste-te ca nici macar nu poti sa fii gravida, odata ce ai luat apstila de a doua zi!
Fa un teste DUPA 21 de zile de la partida sexuala si vezi atunci daca esti ori nu gravida.
Mai lasa avortul ca nu-i cazul inca, oricum toata lume ate va trimite la plimbare pana implinesti 21 de zile ca nu se poate detecta o sarcina.
Iar pentru un avort, nu-i nevoei de anestezie generala, ca nu-i cine stie ce operatie, este vorba de ansetezie locala si doar 10 minute de stat pe masa ginecologica. te mai tin ei 1 ora acolo, dupa care te duci acasa cu iubitul de mana.

| elenalolo09 explică (pentru Violleta2022):

Ok, cum adica sa nu fiu insarcinata daca testul mi-a iesit pozitiv de doua ori. Pastila de a doua zi are sanse de 98% nu e contraceptie 100%. Daca ovulul a fost deja eliberat pastila nu are efect aparent acesta a fost cazul meu din pacate. Si imi spui ca spitalele ma pun la plimbare daca nu am 21 de ani? Asta chiar e amuzant sunt fete la 15 ani care se duc sa faca avort cu parintii de mana si tu spui ca ma trimit pe mine care sunt majora acasa. Multunesc dr sfat oricum. Voiam sa stiu clinici bune pentru ca sa iti reamintesc suntem in Romania si eu lucrez in spitale si vad ce e acolo si am nevoie doar de un sfat pentru ca sunt putin panicata dar asta nu inseamna ca trebuie sa imi sara lumea in cap ca nu fa avort ca Dumnezeu o sa se infurie pentru ca asta e decizia mea si e o decizie libera la care am tot dreptul sa o fac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru elenalolo09):

Daca ai cum sa pastrezi sarcina pana la termen, poate te gandesti sa il nasti si sa il dai la adoptie. Eu as fi interesata. Poti sa mi scrii irina.stann@gmail.com

| Violleta2022 a răspuns (pentru elenalolo09):

Este clar ca decizia iti apartine, daca pastrezi copilul sau nu, dar gandeste-te bine ca, fiind prima sarcina, exista o sansa sa ramai sterila pe viata, dupa un asemenea avort.
Am presupus ca esti minora dupa felul cum ai scris, dupa sperietura ca esti insarcinata samd.

| alin131 a răspuns:

Eu sunt contra avort.

Pare dur, pentru ca nu te cunosc, dar o sa regreti toata viata daca nu lasi acel inger sa vina pe lume...

Gandeste-te la tine, daca mama ta ar fi pus intrebarea asta cand a ramas insarcinata cu tine. Cum te simteai tu acolo in burtica daca auzeai asa o conversatie?

A mai fost o fata care vroia sa faca intrerupere de sarcina si pe masa de operatie a spus: Stop, nu imi omorati copilul! Si acum are o fata de 3 anisori mi se pare care e frumusica tare si un zambet toata ziua. Acum o iubeste mai mult ca pe ochii din cap.

Dumnezeu face minuni, roaga-te si intreaba-l pe Iisus Hristos daca veti avea ce manca, daca veti avea unde sta, daca veti avea tot ce aveti nevoie si daca o sa fie copilul tau sanatos si frumos.

Roaga-te si o sa iti raspunda, auzi asta de la mine, unul care a fost salvat de la moarte de 7 ori pana acum...

Daca nu era bunica mea (Dumnezeu sa o odihneasca) sa se opuna, nici eu nu mai veneam pe lumea asta...

Cand ai sa iti vezi puiutul in brate o sa vezi ca nu te mai dezlipesti de el/ea.

Spune rugaciunea Tatal Nostru, Care esti in Ceruri,... si dupa aceea vorbeste din inima cu Iisus Hristos si spune-i oful tau. Spune-i sa te ajute cu bani, cu o casa cu tot ce ai nevoie, sa fie copilul tau sanatos sa vezi cum te ajuta...

Eu cred in Iisus Hristos, si ma ajuta in fiecare zi.

Sunt femei care lasa copiii nou nascuti prin tomeroane, prin scari de bloc, prin paduri, si Dumnezeu trimite salvatori si are grija de toti acei copii...

Mie imi era foarte mare frica de ace cand eram mic, si in clasa a 5-a m-am julit la picior intr-un surub(am sarit de pe banca pe catedra) si imi atarna muschiul la tibie. Eram speriat tot, m-a dus la infirmieria scolii m-a bandajat si a chemat-o pe mama. Eram in dureri mari, a venit mama, s-a rugat la Iisus Hristos si nu am mai simtit nimic nici o durere de cand m-a luat de acolo si la spital la operatie si dupa...

Dumnezeu face minuni cu noi toti, dar noi nu mai cerem, cere si ti se va da Elena, cauta si vei afla, bate si ti se va deschide...

Eu te rog sa ii ceri lui Iisus Hristos sa te linisteasca si sa simti iubirea neconditionta pe care El ne-o ofera...

Sa simti acea liniste Elena si sentimentul de protectie divina, sa vezi cat de mult de iubeste Dumnezeu si pe tine si pe copilul tau.

Roaga-te si la Maica Domnului, sa te ajute cu ce ai nevoie...

| elenalolo09 explică (pentru alin131):

Hei, iti respect parerea si credinta in Dumnezeu si imi pare rau ca ai trecut prin atatea, insa sarcina pentru mine nu este o optiune am 20 de ani, vreau sa fiu chirurg si sunt studenta la medicina stiu complicatiile foarte bine si urasc sa iau o viata. Dar ce ar fi mai bine? Sa dau nastere unui copil sa il trimit altundeva? eu de crescut nu pot sa il cresc. Nu vreau sa port o sarcina de care stiu ca nu pot sa fiu responsabila. Si stiu ca nu am dreptul sa vorbesc despre responsabilitate avand in vedere unde s-a ajuns, dar nu a fost ceva din vointa mea. Nu am vrut niciodata sa se ajunga aici. Nu pot cere nimanui ajutor, nu am pe nimeni. De aceea stau ca disperata ss caut spitale si clinici sigure ca sa nu mai fac greseala asta si sa incerc sa raman sanatoasa. multumesc oricum

| alin131 a răspuns (pentru elenalolo09):

Mai, lasa ca unde s-a ajuns, a gresi e omeneste.

Dar nu ai tamponat o masina cu masina ta si plangi ca nu ai avut casco.

Aici e vorba de o viata de om, si nu il mania pe Dumnezeu te rog, pentru ca ne iubeste pe toti dar ne si pedepseste daca nu ascultam.

Uite (o persoana din familia mea) a avut sarcina cu gemeni. Era la 24-25 de ani, directoare de departament la o firma mare, iubitul ei avocat. Si a spus ca ea nu era pregatita sa aiba sarcina si ca ea nu isi doreste copii si ca macar daca era unul dar asa gemeni nu vrea. Si uite ca Dumnezeu a auzit-o. Marea ei problema era partea ei financiara pentru ca ea isi dorea sa aiba copiii ei absolut orice de calitate. (hainute si tot).

Si tot vroia sa mearga la avort si da si nu si da si nu., a ajuns la avort si cand sa intre in cabinet s-a intors inapoi si a spus ca pastreaza copiii. Au trecut 3-4 luni si o placenta din cele doua s-a oprit din evolutie. Isi vedea unul din copii la ecograf mort in burta si unul care e sanatos. A stat cu un copil mort in burta si unul viu 6 luni pana la nastere. A nascut o fata sanatoasa si frumoasa si un copil mort.

Aici vreau sa iti spun ca tu il manii pe Dumnezeu cand spui ca profesia e mai importanta ca copilul tau si ca daca il nasti cine se ocupa de el sau de ea. Mai gandeste-te Elena, te rog.

Sa sti ca Dumnezeu lucreaza prin multe moduri si unul din ele este prin oameni.

Daca te loveste cu intrumentle alea prin uter si nu o sa mai poti sa faci copii niciodata si o sa ramai doar cu viitorul sot sau singura si o sa fi un medic chirurg extraordinar este normal?

Mai, ai grija ce faci, daca vrei sa ii faci un bine copilului naste-l si lasa-l in spital ca are Dumnezeu grija de el si ii va oferi tot ce are nevoie.

Poti sa il intrebi pe Iisus Hristos daca va avea grija de copilul tau daca il nasti si il lasi in spital sau daca il ti cu tine si daca te ajuta sa devi si medic cum iti doresti si fi atenta pentru ca o sa iti raspunda.

O femeie a fost vindecata de cancer de catre Iisus Hristos (nu credea in El) si un taximetrist s-a rugat la Iisus Hristos sa il ajute sa isi creasca cele doua fete cu un singur salariu de taximetrist si fara sotie si din acel moment a castigat mult mai mult zilnic si muncea si mai putin.

Ce iti cere Dumnezeu Tatal Cel din Ceruri si Iisus Hristos este credinta, si Maica Domnului te ajuta daca ai nevoie si ii ceri ajutorul, Dumnezeu poate orice.

Crede-ma, nu degeaba m-a salvat Iisus Hristos de la moarte de 7 ori si am si numele de Alin.

Am facut bani cu carul si aveam sufletul gol, am mancat o singura masa pe zi si o doza de suc seara pe banca si simteam ca sunt mai fericit.

Banii te pot bucura, dar nu conteaza cat de mult castigi ci ce alegi sa faci cu ei.

Daca vrei sa faci bani si sa iti fie mai usor, scrie o carte de 10.000 de cuvinte si public-o. Scrie despre aceasta stare de a ta de acum sau despre tine, povestea ta de viata si da-i un titlu bun. Te costa 700 ron sa o publici si iti iei pana la 17% din vanzari. Daca se vand 100.000 de carti uite banii de casa si de masina si de ce mai ai nevoie.

Ia un canvas de la hipermarket si 3 culori la tub si fa o opera de arta cu degetul (fara pensula) si pune-o la vanzare cu 1000 de euro ca artist nou... O sa te ajute Dumnezeu sa o vinzi. Si nu trebuie sa iasa cine stie ce, sa fie o mazgaleala e de ajuns important e ce vezi tu acolo ca artist.

Coase o bucata de rochie pe o pereche de blugi ieftini si vinde-ti arta ca decoratiune de perete cu 1000 de lei

Mai, Dumnezeu nu te lasa si te ajuta cu orice, nu face o greseala sa iti omori copilul

Gandeste-te la tot ce ti-am spus, si daca tot nu vrei sa il pastrezi, naste-l si lasa-l in spital ca are Dumnezeu grija de el

Te rog, gandeste-te de o mie de ori la el sau ea ca este un inger de la Dumnezeu si naste-l si lasa-l in spital daca nu vrei sa fi mama

O sa vezi ca are Dumnezeu grija de el sau ea

Dumnezeu te-a ajutat mereu cand ai avut nevoie si sti asta, nu te va lasa nici de acum incolo

Orice om poate sa te lase, Dumnezeu nu te lasa si e alaturi de tine mereu

"Nu va puneti increderea in oameni, puneti-va increderea in Dumnezeu"