| Andr33a87 a întrebat:

Buna ziua! As dori sa am si eu un bebe. Problema este alta... Sufăr de epilepsie si am tratament. Iau lamictal. M-ar ajuta daca mi-ați da niște sfaturi. Ce as putea sa iau sau sa fac...am înțeles ca datorita faptului ca iau pastilept aceasta boala, ar trebui sa iau o cantitate mai mare de folat (acid folic), (dar nu stiu nici ce cantitate). Am 2 săptămâni de cand iau vitamine preconcepționale (Natalvit). Poate a trecut cineva prin aceasta situație și ma poate ajuta. Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Bună!

Aș vrea să te felicit pentru că vrei să faci pasul ăsta. Ești și norocoasă că trăiești vremurile astea în care riscul unei sarcini în contextul tău este suficient de redus de înțelegerea pe care o avem astăzi despre cum funcționează corpul uman și cum l-am putea trata pentru un scenariu optim.

Și tare aș vrea să te mai gândești la un lucru. Ce urmează să faci în viitorul apropiat este să creezi o nouă persoană pe lume. Un om viu, care va avea, într-o zi, gânduri și emoții similare celor pe care le ai tu zi de zi, acum. Acel om va exista datorită ție și datorită deciziilor pe care le iei tu, acum. Și e posibil, chiar probabil, ca felul în care acel om își va trăi viața să depindă la fel de mult de aceste decizii pe care le iei tu acum.

Eu te-aș încuraja să cauți în jurul tău oameni care înțeleg într-un mod clar ce se poate întâmpla în corpul tău și ce anume poate influența atât sănătatea ta cât și sănătatea acestui viitor om. Adică oameni de genul medicilor specialiști care au experiență cu zeci, sute sau poate chiar mii de situații similare ție și nu oameni care au o singură experiență, chiar dacă foarte foarte personală.

Acest site e pentru idei și sfaturi străine ție care pot, cel mult, să te pună pe gânduri. Și pe care poți să decizi să ți le aplici ție, pentru că tu ești, astăzi, o persoană care are drepturi totale asupra sa.

Însă dacă aceste decizii se răsfrâng asupra vieții altora, cred că e datoria ta să te asiguri că vin ca urmare a celor mai bune sfaturi posibile.

Pentru că eu cred că nu trebuie să ai un copil în brațe ca să fii mamă. Cred că deja ești mamă pentru că te gândești la asta. Și poți începe să devii cea mai bună mamă încă de pe acum.

Îți doresc multă sănătate și răbdare și multă dragoste ție și celor din jurul tău!

| dullcat a răspuns:

Buna.Tot la medic trebuie sa apelezi pentru dozaj adecvat.Iti recomand sa citesti articolul urmator, din care las un frgament:
,, Acidul folic ajuta la prevenirea defectelor de tub neural care sunt afectiuni severe la nivelul creierului si maduvii spinarii. Deoarece medicamentele antiepilepstice afecteaza modul in care organismul foloseste acidul folic, medicul obstetrician ar putea sa-ti recomande o doza mai mare de acid folic – ideal incepand cu 3 luni inainte de conceptie.'' - https://www.reginamaria.ro/......ui-sa-stii Succes!

| trophin a răspuns:

Salut. iti e frica sa faci un copil sau iti e frica sa dai boala ta mai departe? si eu am cazut de doua ori, si asta au zis ca asta nu e epilpsie, e doar alcoolismul...

| trophin a răspuns:

Si revenind la subiectul tau... poti sa faci orice, acum nu iti mai trebuie interactiune sexuala intre doua sexuri...

| trophin a răspuns:

Complexitatea raspunsurilor desemneaza ca lumilor, proaste cum or fi, chiar le pasa

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Brugaela a fost un user al acestui site, cu mulți ani în urmă. Era cadru medical. Uite ce a răspuns atunci: https://www.tpu.ro/......olnava-de/

| Andr33a87 explică (pentru SydneyFunnelWeb):

Buna! Într-adevăr sunt niste informații esentiale. Mulțumesc.

| intangibilul a răspuns:

Această problemă trebuie să o discuți cu un medic. Aici e vorba de genetică, este posibil să fie o boală care să fie moștenită de viitorul tău copil sau este posibil să aibă noroc. Depinde de analizele tale și ale soțului.

| Andr33a87 explică (pentru intangibilul):

Buna. Analize de sange am facut, am putina anemie, sper sa am valori normale după aceste vitamine si minerale prenatale, o sa mai fac un set de analize dupa 3 luni de tratament sa ma asigur.